SP: Jedna Srbija bolja od dvije Koreje

206

Rukometna reprezentacija Srbije upisala je prvu pobjedu na 26. Svjetskom prvenstvu u rukometu, pošto je u Berlinu bila bolja od zajedničke selekcije dvije Koreje, Sjeverne i Južne, 31:29 (14:16).

Ovim trijumfom sačuvali su nadu, istina tanku, da mogu među 12 najboljih, ali za to, pored pobjede nad domaćinima Nijemcima u posljednjem kolu, trebaju da se poklope još neki rezultati.

Još uvijek pod utiskom poraza od Brazila, koji je srpske rukometaše doveo u tešku situaciju, Srbija je krenula dosta traljavo protiv Korejaca. Ni kada su u ovom sportu nešto značili u svjetskim okvirima, nije bilo lako igrati protiv nezgodnih Azijata, pa je bilo jasno da se ni sada srpski reprezentativci neće prošetati do pobjede.

Koreja je vodila sa 5:2 na početku, zahvaljujući mnogobrojnim tehničkim greškama srpskih rukometaša, ali su tada napravili seriju 4:0 i prešli u prvo vođstvo. Najveće zasluge za to idu na adresu golmana Milosavljeva, ali i Bogdana Radivojevića, koji je postigao četiri, od prvih pet srpskih golova. Međutim, nakon jedne sporne sudijske odluke, kada nije sviran prekršaj nad Nenadićem, ovaj igrač je napravio nešto oštriji faul u odbrani, pa je zaradio direktan crveni karton. Bio je to dodatni problem za srpsku selekciju, koja je još poslije prvog meča ostala bez desnog beka Nemanje Zelenovića.

Srpski rivali su ponovo poveli sa 9:8 i sve do poluvremena održavali jedan do dva gola razlike. Na odmor se otišlo sa 16:14 za Koreju, a ponovo su srpski izabranici dopustili protivniku da postigne gol u posljednjoj sekundi. Dva igrača su zadavala ogromne probleme. Kang je postigao osam golova u prvih 30 minuta, a Dong-Hjun Jang četiri. Radivojević sa četiri gola, bio je najefikasniji kod “Orlova”.

U prvoj polovini drugog poluvremena Korejci su imali i igru i rezultat. Razlika se kretala između jednog i, maksimalno, tri gola. Uspijevala je Srbija u nekoliko navrata da iskontroliše njihov napad, ali su srpski reprezentativci i dalje dosta griješili kada su napadali. U 44. minutu Mošić smanjuje na 21:22, da bi minut kasnije mladi Vorkapić, otkrovenje meča, donio poravnanje. Prvi put je Srbija povela u nastavku nakon kontre koju je realizovao Vukašin Vorkapić u 52. minutu. Minut nakon toga Srbija je već imala tri gola viška, strijelac je bio probuđeni kapiten Nemanja Ilić.

Izgleda da su to bili i odlučujući trenuci na utakmici, pošto Srbija više nije dozvolila rivalima da ozbiljnije priprijete, pa je finiš meča protekao bez drame, mada su Korejci na minut prije kraja došli na minus dva, ali je Ilić, novim golom, riješio sve dileme.

Mladi Vukašin Vorkapić je, za kratko vrijeme na terenu, postigao čak sedam golova, u stoprocentan šut. Nemanja Ilić je dodao pet, a Kukić, Radivojević i Marsenić po četiri.

Kod Korejaca Jeong-Gu Kang je 12 puta varao srpske golmane, Jang i Kim su postigli po pet golova, a svi ostali sa po jedan, ili se nisu upisali u strijelce.