Radojičić: Čuvajmo naš grad i uvažavajmo jedni druge! (VIDEO)

1006

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić tvrdi da je “slučaj Dragičević” otvorena rana grada koja je ostavila velike posljedice po sve, po međuljudske odnose, međunarodu reputaciju i status insititucija.

Prvi čovjek najvećeg grada Srpske je, gostujuću u emisiji Banjalučka hronika televizije ELTA HD, uputio sljedeći apel:

– Primarno bi bilo riješiti slučaj u vezi tragične smrti Davida Dragičevića. To mogu samo istražni organi. Ako bi oni uradili svoj posao, uzrok svega što se dešava posljednjih devet mjeseci bi nestao. Građani koji se okupljaju, svakako imaju pravo na to, s tim što Zakon uređuje kako se okupljanja dešavaju. Ja apelujem na građane koji protestuju da to rade na organizovan i miran način. I to je sloboda zagaranotvana Ustavom – izjavio je Radojičić.

Gradonačelnik se posebno osvrnuo na činjenicu da nam se bliže Novogodišnji praznici:

– U gradu se slavi Nova godina. U toku rata, kada smo ovdje imali ratna dešavanja, slavila se Nova godina. U gradu se slave i Božić, Pravoslavna nova godina, Dan grada, Slava grada, razni drugi događaji. Moramo se navići da je ovo veliki grad. Ima onih koji, iz raznoraznih razloga žale. Neko je umro, neko je poginuo… Ima i onih koji slave, žene se, udaju, rađaju se djeca. To je život jednog velikog grada.

Podjele su loša alternativa za naš grad

Radojičić je naglasio da grad može da živi samo ukoliko je spreman da apsorbuje sve te razlike i ukoliko je u stanju da bude tolerantan.

– Stoga želim da pozovem naše sugrađane, Banjalučane, da u danima koji dolaze imaju razumijevanja jedni za druge. Vidim da se u ovim protestima dešavaju nepomirljivi stavovi, da se porodice dijele, da se rođaci dijele, da se komšije dijele. To je loša alternativa za naš grad – jasan je prvi čovjek Banjaluke.

Prema njegovim riječima, incidenti i sukobi bi značilli dugoročno zaostajanje u razvoju.

– To bi značilo narušavanje međuljudskih odnosa u gradu dugoročno, a onda za posljedice imate da gubite radna mjesta, da gubite razvoj, da zaostajete. Neće vam dolaziti ni gosti, ni turisti ni investitori. Sve to “vuče” naš grad nadole. Zato sugrađane mogu samo pozvati, i one koji slave, i oni koji protestuju, da uvažavamo jedni druge. I institucije takođe, da se svi ponašamo u skladu sa Ustavom i zakonima jer ko god iskoči iz svega toga napravio je problem – dodao je Radojičić.

Novi projekti

Igor Radojičić je napomenuo da je u godini koja dolazi pred ovom gradskom upravom puno posla. Najavio je da će se u gradu graditi novi mostovi, putevi, kružne raskrsnice, te da je na vrhu liste prioriteta rješavanje problema vodosnabdjevanja u prigradskim i seoskim mjesnim zajednicama koje muče muku sa urednom isporukom vode:
– Pred nama je gradnja tri nova vrtića, nastavak ulaganja u obnovu Kastela i školskih objekata, te gradnja domova kulture i ambulanti porodične medicine u nekoliko mjesnih zajednica.

On je naglasio da je Grad uložio mnogo truda, te da će se, dok god obavlja dužnost gradonačelnika, truditi da afirmiše Banjaluku:

– U ovom gradu hiljade ljudi živi i zarađuje. Zaposleni su u turizmu, ugostiteljstvu, uslugama, rade kao taksisti, frizeri, zanatlije, hotelijeri i ostali. Ti žive od toga kada im dođu turisti ili goste, nose te plate svojim porodicama, I sad zamislite da zatvorimo ovaj grad. Ja želim da svi ti ljudi imaju priliku da rade.

Dajte da se potrudimo, bar mi, građani Banjaluke

Gradonačelnik je još jednom apelovao na građane da u danima koji dolaze imamo razumijevanja jedni za druge. Radojičić je naglasio da je sve ono što se dešavalo posljednjih dana, ali i posljednjih devet mjeseci, umnogome uticalo na negativnu sliku o našem gradu:

– Mi smo posljednjih nekoliko mjeseci radili na afrimaciji Banjaluke. Radili smo promociju Novogodišnjeg programa od Slovenije do Srbije… I ne samo to, Banjaluka je ušla u finale za Evropsku prijestonicu kulture 2024. To je velika stvar da vam grad bude prepoznat po tome. Dobili smo pet nagrada ove godine za različite projekte i to su pozitivne vijesti iz našeg grada. S druge strane, naš grad vuče puno negativnih vijesti koje su uglavnom izvana plasirane još iz ratnih vremena, i bilo je puno onih koji su samo u negativnom kontekstu izvještavali. Ovih dana bilo je puno stranih reportera koji su u takvom kontekstu izvještavali. I nisu neko ko voli Banjaluku, ja to moram reći.

Prvi čovjek Banjaluke je istakao kako je svjestan da je ovo područje vjetrometina preko koje se prelamaju globalni interesi.

– Ali dajte da se potrudimo, bar mi, građani Banjaluke. Jedni sa drugima, svi možemo tolerantno da radimo i živimo, da svi zajedno radimo za dobrobit našeg grada. Jer, ako napravimo nove podjele, razdore, ne daj Bože, neke sukobe, to može, vjerujte, u narednih nekoliko godina, a možda i na duže, baciti ovaj grada unazad – zaključio je Igor Radojičić.

Besplatnu aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

NEMA KOMENTARA