ABA liga: Zvezda upisala pobjedu i nad Partiznom

296

Košarkaši Crvene zvezde zadržali su maksimalan učinak, u okviru ABA lige, i poslije “vječitog derbija”. U prvom ovosezonskom odmjeravanju snaga sa Partizanom, igračima Milana Tomića bila je dovoljna dobra igra u trećoj četvrtini, a kada su stekli dvocifrenu prednost, rutinski su došli do devetog trijumfa u sezoni u regionalnom takmičenju, Partizan – Crvena zvezda 71:77.

Zvezda je ušla u ovaj meč u dobrom ritmu, kada je sedam uzastopnih poena postigao Džo Regland za početnih 7:0, ali sjajno je počeo i Džok Lendejl, koji je postigao prve poene Partizana u derbiju. Tri uzastopne trojke Amerikanca “usijale” su halu.

Poslije četiri minuta, Partizan je poveo po prvi put na meču poenima Vanje Marinkovića. Pet trojki Partizana, od kojih je dvije postigao Stefan Janković, a tri Džok Lendejl upalile su alarm u ekipi Milana Tomića za 17:12. Šest trojki iz devet pokušaja pokazale su da su “crno-bijeli” šuterski veoma raspoloženi u ovom duelu.

Tempo je u drugoj četvrtini malo opao, šutevi više nisu bili toliko uspješni, a Zvezda je postepeno uspjela da smanjuje razliku koju su domaći ostvarili. Partizan ipak održao svoju prednost i sa vođstvom od 41:38 otišao na poluvrijeme.

U drugom poluvremenu na parket kao da je izašao neki drugi Partizan, stao je šut sa distance što je u kombinaciji za vezanim izgubljenim loptama dalo šansu Crvenoj zvezdi da preuzme kontrolu nad utakmicom. “Crveno-bijeli” su to iskoristili, a posebno je bio raspoložen Stratos Perperoglu, koji je zatrpao koš “crno-bijelih”, a njegov tim je poveo 54:44 na polovini treće četvrtine.

Seriju “crveno-bijelih” od 16:2 prekinuo je Aleksej Nikolić sa dva slobodna bacanja, međutim “crno-bijeli” do kraja treće dionice nisu uspjeli da se primaknu na manje od 6 poena, a na ulasku u odlučujućih 10 minuta Crvena zvezda je vodila 58:51.

Četvrta četvrtina počela je poenima Lendejla i neshvatljivim potezom Milana Tomića, koji je dirao loptu dok je bila u igri i zaradio tehničku grešku. Slobodno bacanje realizovao je Markus Pejdž, koji je potom promašio trojku, a Partizan propustio priliku da u potpunosti uhvati priključak.

Sa druge strane Perperoglu je nastavio u svom ritmu, ubacio je još jednu trojku, a nakon trojke Reglanda “crveno-bijeli” su imali +11, 67:56. Uhvatio je u tim trenucima napadački ritam Vanja Marinković, ali je njegova serija bila kratkog daha, a napadi “crno-bijelih” uglavnom su se svodili na individualne akcije. Perperoglu i Regland su nastavili da kažnjavaju sve greške igrača Partizana i sa hirurškom preciznošću donijeli svom timu maksimalnih 15 poena prednosti (77:62).

Do kraja utakmice igrači Crvene zvezde malo su se opustili u odbrani, što je Partizan iskoristio da ublaži poraz.

Perperoglu je postigao 25 poena (4/4 za dva, 5/7 za tri poena) uz indeks korisnosti 30, pratio ga je Regland sa 19 poena, a dvocifren je bio i Mohamed Faje sa 11 poena. Kod Partizana Lendejl je ubacio 18 poena (samo 4 u drugom poluvremenu), Pejdž i Si su dodali po 12, a Marinković 11 poena.