Na srpskom vojničkom groblju Zejtinlik u Solunu danas je održan Centralni komemorativni skup povodom velikog jubileja – 100 godina od proboja Solunskog fronta, u prisustvu više od hiljadu građana i zvaničnika iz Srbije i zemalja saveznica.
Obilježavanju 100 godina jednog od najslavnijih trenutaka srpske istorije, koji se u svijetu pamti kao simbol velike hrabrosti i požrtvovanosti srpskog naroda, prisustvovali su izaslanik predsjednika Srbije Nikola Selaković, ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin i predstavnici Vlade francuske i grčkog predsjednika Ženevijev Darijesek i Maria Kolja Caruha.

Selaković je ocijenio da se Srbija, obilježavajući stogodišnjicu proboja Solunskog fronta, sjeća velikih žrtava koje su narod i vojska podnijeli tokom Prvog svjetskog rata.
– Ta velika žrtva koju je podnio srpski narod ne bi imala svoga smisla ukoliko tu duhovnu moć, duhovnu snagu i, možemo reći, stečeni kapital ne budemo iskoristili da se transformišemo, da se razvijamo, i da se borimo na novi način, za bolju i svjetliju budućnost za našu djecu – rekao je Selaković novinarima na Zejtinliku.
On je podsjetio da je Srbija tokom tog Velikog rata izgubila gotovo četvrtinu cjelokupnog stanovništva i oko dvije trećine muške reproduktivno sposobne populacije.
– Srbija kao i tada 1918. godine kada je pobijeđenima pružila ruku, tako i danas svima oko sebe pruža ruku pomirenja tražeći da bude uvažavana i poštovana makar onoliko koliko uvažava i poštuje druge. Trudi se da nauči iz kobne i teške prošlosti da je bolje 100 godina pregovarati nego i jedan dan ratovati i da je najbitnije sačuvati žive ljude, jer ko sačuva ljude taj je sačuvao svoju budućnost – rekao je Selaković.
Državni sekretar Ministarstva za rad Srbije Negovan Stanković najavio je da će kompletna rekonstrukcija memorijalnog kompleksa Zejtinlik biti završena za 15 dana.
Stanković je podsjetio da je Vlada Srbije za rekonstrukciju tog memorijalnog kompleksa na kome počiva oko 8 000 srpskih junaka izdvojila 220 000 evra.
On je poručio da će srpsko vojničko groblje za 15 dana dobiti izgled dostojan značaja koji ima za srpski narod i srpsku istoriju.
Deda Đorđe čuva Zejtinlik i u desetoj deceniji
Đorđe Mihailović (90), čuvar srpskog vojničkog groblja Zejtinlik u Solunu, i dalje bdije nad “usnulim” vojnicima.
Prkoseći godinama, predano nastavlja da dočekuje i ispraća goste i potomke srpskih ratnika stradalih na Solunskom frontu u Prvom svetskom ratu.
Deda Đorđe je postao dio istorije kako Srbije, tako i Grčke, u kojoj je i rođen prije 90 godina.
Rođen 1928. kao unuk i sin čuvara Zejtinlika, Đorđe Mihailović je za današnje generacije posljednja ikona Velikog rata.
Više od pola vijeka brine o uređenju grobnica, dočekuje i ispraća goste i potomke srpskih ratnika stradalih na Solunskom frontu u Prvom svjetskom ratu, uz obavezno kazivanje stihova Vojislava Ilića Mlađeg.
Predstavlja sponu sa učesnicima čuvenih bitaka jer je sa njima drugovao sve do njihovog odlaska u vječnost. On je posljednji preživjeli ratnik.
– Ja imam 90 godina, ali nema ko da me mijenja, da naslijedi moju poziciju. Imam samo ćerku i zato radim – objašnjava Mihailović.
Đorđe je u penziji, ali odlukom nadležnog ministarstva, nastavlja da obavlja svoju svetu dužnost.
Besplatnu aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.