ABA liga: Partizan nakon drame slavio u Zagrebu!

464

Košarkaši Partizana su uspjeli, nakon dramatične završnice, da savladaju Cedevitu na gostovanju u Zagrebu sa 87:84, u prvom kolu ABA lige.

Meč je bio nevjerovatan, Partizan je odigrao briljantno prvo poluvrijeme, ali je domaćin u nastavku uspio da se vrati, i minus od 22 poena svede na samo jedan, ali je Vanja Marinković odbio napad Zagrepčana, dok je, čini se, ključnu trojku ubacio Rade Zagorac.

Dobru igru Partizana najavio je Marinković šutem za tri poena, a nastavio je Zagorac lucidnim dodavanjima, koje su centri lako pretvarali u poene. Jedino što donekle nije funkcionisalo u gostujućem taboru u prvih 20 minuta, bio je defanzivni skok, pa je Cedevita više puta imala drugi pokušaj, međutim, koliko su ”vitamini” bili uspješni u šutu, to im nije bilo od velike koristi.

Prvi put se Partizan odvojio u petom minutu, kada je Zagorac pogodio za 11:6, da bi Lendejl nešto kasnije trojkom donio 14:8. Odličnu rolu imao je mladi Amar Gegić, i to ne samo u odbrani, koju igra fantastično, već je bio izuzetno raspoložen i u napadu. Do prve dvocifrene prednosti “crno-bijele” je doveo Gagić u finišu prve četvrtine, ali su domaći tada pokazali znake života, pa je Krušlin trojkom primakao svoj tim. Ipak, Novica Veličković vratio je Partizanu najveću dotadašnju razliku, pa je poslije prvih 10 minuta na semaforu stajalo 16:28.

Rapsodija tima koji predvodi Nenad Čanak nastavila se, u još većoj mjeri, u drugom periodu. Odbrana je bila savršena, plejmejkeri Cedevite više puta nisu uspijevali da prevedu loptu preko polovine terena, a u agresivnosti su se isticali Aranitović, Gegić i Nikolić. Upravo su Nikolić, koji je ukrao loptu, i Gegić koji je zakucao na monstruozan način, kreatori najljepše akcije, ne samo meča, već vjerovatno prvog kola regionalnog takmičenja. Kola domaćih dobila su ozbiljno ubrzanje na nizbrdici, pokušao je Agilar trojkama da podmetne klip pod točkove, ali to nisu dopuštali Pejdž, koji je kao od šale probijao prvu liniju odbrane hrvatskog tima, odlični Lendejl i Gagić pod koševima, ali i precizni Nikolić i Gegić. Na poluvremenu je bilo ogromnih 21 razlike za beogradski tim, 53:32.

Pretpostavljalo se da “crno-bijeli” neće moći da igraju u istom ritmu cio meč, ali je pad na startu nastavka bio drastičan. Za samo dva minuta domaći su napravili seriju 10:0, zahvaljujući Belu i Beniteu, koji su pogodili tri trojke. Taj napad Cedevite odbio je Vanja Marinković sa dvije dalekometne uzastopne trojke, pa su gosti opet otišli na pristojnih +16. Sve ono što su promašivali u prvom poluvremenu, domaći su pogađali u drugom. Uz to, igrali su mnogo agresivnije u odbrani, vjerovatno dobro izribani od strane Sita Alonsa. Nekoliko ukradenih lopti Kobsa, koji u kontri spušta na -11. I pored mnogo bolje igre Cedevita nije uspjela da u trećem periodu da spusti prednost Partizana na jednocifrenu, a u odlučujućih 10 minuta “crno-bijeli” su prenijeli zalihu od 13 poena, 71:58.

Tamo gdje je stao u trećoj, Kobs je nastavio u četvrtoj dionici. Postigao je trojku, zatim Bel još jednu, a kada je pogodio i Benite, razlika je iznosila samo sedam poena i Čanak je morao da traži tajm aut. Bilo je u jednom trenutku i -5, ali su reagovali Lendejl i Marinković. Na polovini posljednjeg perioda samo četiri koša viška za Partizan, nakon ofanzivnog skoka i poena Kuka, ali je bilo očigledno da se igra gostiju raspala i u odbrani, ali i u napadu. Greškama “crno-bijelih” Cedevita je prišla na samo poen zaostatka, imala je i napad za vođstvo koji je promašila, a to je kaznio Rade Zagorac trojkom na 70 sekundi do kraja. Spetljao se zatim junak Cedevitonog uskrsnuća, plejmejker Kobs, ali se obrukao i Nikolić u Partizanovom napadu. Domaćin je promašio trojku, a Marinković realizovao samo jedno bacanje na 23 sekunde do završetka. U preostalom vremenu šutirala su se bacanja, a Marinković je bio precizan tri puta, stavivši tačku na ovaj čudan meč.

Marinković je bio junak trijumfa sa 25 poena, 13 je ubacio Gagić, a 12 Zagorac. Dvocifre je bio i Džok Lendejl sa 11 koševa. U timu domaćina istakli su se Bel i Kobs sa po 19, dok je 11 dodao Benite.