“Delfini” ponovo na krovu Evrope!

625

Vaterpolisti Srbije odbranili su titulu šampiona Evrope, pošto su u finalu savladali domaćina Španiju nakon izvođenja peteraca.

“Delfini” su stigli do četvrte uzastopne evropske titule nakon veće koncentracije prilikom izvođenja penala, a regularni dio meča završen je rezultatom 7:7 (ukupno 12:10)

Sigurni izvođači bili su Filip Filipović, Andrija Prlainović, Milan Aleksić, Dušan Mandić, da bi pobjedonosni pogodak postigao Miloš Ćuk koji je iskoristio promašaj Fernandesa.

Na taj način nastavljena je žetva medalja na najvećim takmičenjima, ovo je bilo ukupno sedmo evropsko zlato, čime je aktuelna generacija potvrdila da je najbolja svih vremena u ovom sportu.

Ekipa Dejana Savića sada ima ukupno 26. zlata kada se računaju najveća takmičenja – Olimpijske igre, Svjetsko prvenstvo, Svjetski kup i Svjetsku ligu). Naša reprezentacija, računajući i Mediteranske igre i Univerzijadu, na svom kontu ima ukupno 49 odličja – 30 zlata, 7 srebra, 12 bronzi.

Takođe, bio je ovo 39. međusobni duel protiv “crvene furije”, prvi poslije prethodne drame i peteraca 2009. godine, a naši momci su ostvarili 33. trijumf.

Utakmica na bazenu “Pikornelj” počela je u sporom ritmu, a neočekivano su srpski igrači bili ti kod kojih je bila primjetna nervoza. Nisu uspijevali da organizuju kvalitetne napade, srljali su nerezonskim pokušajima i domaćini su uspijevali da se odbrane.

Posljedica toga je činjenica da u prvoj dionici nisu postigli gol, dok je prednost Španiji u finišu donio Maljarak Guelj.

Izabranici Dejana Savića uspjeli su da podignu nivo igre u drugih osam minuta, ali je “crvena furija” odlično parirala. Andrija Prlainović je izjednačio, potom su pogađali Stefan Mitrović i Milan Aleksić, da bi u posljednjoj sekundi prednost Špancima vratio Perone.

Već na startu drugog poluvremena domaćin je preko Del Tora došao do +2, srećom naši momci nisu gubili glavu i odmah su preko Miloša Ćuka uhvatili priključak. Došao je red i na Mandića da se upiše, izjednačio je na 5:5, dok ekipu nije pokolebao ni ovi gol u posljednjim sekundama, kada je Munaris izjednačio pred posljednjih osam minuta.

Tek tada je viđena drama – Jakšić se konačno izborio za više prostora, donio prednost Srbiji, ali je Maljarak ubrzo izjednačio. U posljednjim minutima naš tim je odbranio nekoliko igrača manje, imao 13 sekundi za pobjedu, ali nije uspio da šutira.

Srećom, imao je više koncentracije i preciznosti u petercima za nastavak pisanja istorije vaterpola.

Najefikasniji je bio Prlainović sa dva pogotka, dok su se po jednom upisali Mandić, Jakšić, Aleksić, Mitrović, Ćuk. S druge strane, Španiju su predvodili Perone i Maljarak Guelj sa po dva gola, a po jedan su dodali Munaris, Granados i Del Toro.