SP: Japan šokirao Kolumbiju

643

Za novo iznenađenje na Mundijalu pobrinuli su se fudbaleri Japana, koji su u prvom meču grupe H šokirali Kolumbiju (2:1).

Predstavnik Južne Amerike u susret je ušao sa oreolom favorita, međutim, događaj iz trećeg minuta umnogome je uticao na dalji tok utakmice.

“Najbrži” crveni karton ikada

Šinđi Kagava je šutirao ka golu Davida Ospine. Karlos Sančez je instinktivno reagovao i rukom udario loptu. Za sudiju Damira Skominu nije bilo dileme, pokazao je na “kreč”, a kolumbijskom reprezentativcu put u svlačionicu.

Bio je to “najbrži” crveni karton u istoriji planetarnih smotri. Pokazan je nakon samo 176 sekundi igre.

Sa ovom odlukom arbitra Kolumbijci su se teško pomirili. Burno i dugo su protestovali, ali je Slovenac bio odlučan. Kagava je preuzeo odgovornost i u šestom minutu doveo “samuraje” do prednosti.

Činjenicu da su imali igrača više na terenu Japanci nisu uspjeli da iskoriste, iako su imali prilika za to.

Kako je vrijeme odmicalo, četa Hozea Pekermana je došla do igre, a zatim je majstorijom Huana Kvintere došla i do izjednačenja. Bila je to diskutabilna situacija koja se odigrala u 38. minutuu, na ivici kaznenog prostora Japana, a koju je Skomina okarakterisao kao defanzivni faul. Kvintero je mudro šutirao iz slobodnjaka, ispod živog zida. Eiji Kavašima je bio “na lopti”, međutim, prekasno da bi spriječio da ona pređe gol-liniju. Kavašima je protestovao, no, tehnologija je bila neumoljiva i pokazala da je pogodak regularan.

Sa 1:1 se otišlo na odmor, da bi fudbaleri iz “zemlje izlazećeg sunca” u nastavku pojačali tempo. Juja Osako i Takaši Inui su imali dobre prilike. U obje situacije kao pobjednik je izašao golman Ospina.

Osako stavio tačku na i

Pa ipak, kolumbijski golman je po drugi put kapitulirao u 73. minutu. Iskusni Keizuke Honda je precizno centrirao iz kornera sa lijeve strane, a Osako bio najbiši u skoku, te je sa peterca zatresao mrežu za, ispostaviće se, konačnih 2:1.

U drugom duelu u grupi H, od 17 časova se u Moskvi sastaju Poljska i Senegal. Druga runda SP počinje večeras, utakmicom grupe A Rusija – Egipat (20).