LŠ: Roma šokirala Barselonu!

773

Fudbaleri Rome napravili su pravo čudo pošto su nadoknadili tri gola “minusa” protiv Barselone (1:4) i pobjedom 3:0 prošli u polufinale Lige šampiona. Prvo u klupskoj istoriji.

Među četiri najbolje ekipe Starog kontinenta plasirao se i Liverpul, koji je nakon 3:0 na “Enfildu” slavio i na “Itihadu”, ovog puta sa 2:1.

Džeko i De Rosi šah, Manolas mat

Iako je malo ko očekivao da “vučica” može zaprijetiti Lionelu Mesiju i društvu, Rimljani su kreirali senzaciju, razgalivši srca armiji navijača na “Olimpiku”, ali i milionskom auditorijumu kraj malih ekrana. Roma je četiri puta kapitulirala u prvom susretu, a od toga su dva bila autogola.

Da večeras neće biti baš tako, dalo se nagovijestiti nakon što se Edin Džeko odlično odhrvao sa odbranom rivala i poslao loptu iza leđa Mark-Andrea Ter Štegena. Igrao se šesti minut.

Barselona nije ličila na ekipu koju su mnogi proglasili prvim favoritom za osvajanje “ušatog” šehara. Doduše, imali su gosti inicijativu, ali jalovu. Pri rezultatu 1:0 se otišlo na odmor, a na 2:0 čekalo se do 58. minuta. Tada je Đerar Pike oborio Džeku, a sudija Klemon Turpan pokazao na “kreč”. Odgovornost je preuzeo kapiten, Danijele de Rosi, te preciznim udarcem pogodio metu.

Mnogi ni tada nisu vjerovali da je senzacija moguća. Pa ipak, “vučica” je odigrala junački i izborila istorijski prolaz dalje. Čovjek odluke bio je Kostas Manolas, koji je sjajno reagovao nakon kornera Čengiza Undera i glavom poslao loptu u nebranjeni dio mreže Ter Štegena. A 13 minuta kasnije, Turpan je odsvirao svoj posljednji zvižduk i velika fešta na “Olimpiku” mogla je da počne. Najsrećniji su, bez sumnje, bili baš De Rosi i Manolas, koji su na “Kamp Nou” postigli autogolove, a večeras su “vučicu” odveli pred vrata raja.

Srijeda

Posljednje putnike u polufinale saznaćemo sutra, nakon duela Real – Juventus i Bajern – Sevilja. Madriđani, aktuelni prvaci Evrope, na krilima sjajnog Kristijana Ronalda su se prošetali kroz Torino (3:0), pa ne bi trebalo da imaju težak zadatak pred svojim navijačima. Slično se može reći i za Bavarce, koji su se iz Andaluzije vratili sa golom viška u koferu (2:1).

Slavlja nije bilo u Mančesteru, gdje je Siti upisao treći uzastopni poraz. Ovakav epilog se, međutim,. nije dao naslutiti nakon 120 sekundi igre. Jer, toliko je bilo potrebno Gabrijelu Žezusu da “načme” Lorisa Karijusa. Tokom prvog dijela igre “građani” su bili daleko bolji tim, imali su inicijativu, stvarali šanse, a drastično su i oštećeni.

Mančester siti drastično oštećen

Igrao se 42. minut kada je Karijus izboksovao loptu. Ona je pogodila kapitena Liverpula Džejmsa Milnera i vratila se ka golu. Na pravom mjestu se našao Leroj Sane i sproveo je u mrežu. No, sudijska trojka na čelu sa Antonijom Lahozom je napravila ozbiljan previd dosudivši ofsajd. Usporeni snimak je pokazao da je Milner igrao lopto, što znači da Sane nije mogao biti u nedozvoljenoj poziciji.

Samo nekoliko sekundi ranije, Bernardo Silva je sve dobro uradio na ivici šesnaesterca, izgradio si poziciju, namjestio na šut i – pogodio stativu. Dejan Lovren je tom prilikom glavom krznuo loptu. A da nije, ona bi vjerovatno završila iza Karijusovih leđa.

Ova dva detalja su bila možda i ključna. U poluvremenu je menadžer Sitija Pep Gvardiola isključen zbog protesta, a to kao da je poremetilo domaće, te gostima dalo vjetar u leđa. Svoju priliku je dočekao sjajni Mohamed Salah, te svojim osmom pogotkom u eliti postao najbolji strijelac “crvenih” u jednoj evropskoj kampanji ikada. Roberto Firmino je stavio tačku na i.