LŠ: Ovo može samo Liverpul!

1023

Fudbaleri Liverpula savladali su Romu sa 5:2, ali će za plasman u finale Lige šampiona, ipak, morati da strijepe.

Jer, na krilima Mohameda Salaha su vodili 5:0, dominirali na terenu, a onda su u finišu primili dva jeftina gola koja su “vučicu” vratila u igru. Ne treba zaboraviti da su Rimljani na “Olimpiku” nadoknadili 1:4 protiv moćne Barselone, što obećava zanimljiv revanš.

Malo ko je očekivao tako nešto poslije sedamdesetak minuta igre u kojima je engleski velikan držao čas fudbala rivalu. Istina, Roma je na startu uradila ono što na “Enfildu” nije uspio Mančester siti, da “preživi” prvih pola sata igre. Upravo u tom intervalu su Redsi razoružali “građane”, poveli 3:0 i tako udarili temelje trijumfa i prolaza u polufinale.

“Vučica”, međutim, nije dozvolila domaćinu da se “razmaše”. U prvih dvadesetak minuta igre bila je ravnopravan rival, dobro je stajala na terenu, čak je i uzdrmala prečku. Tačnije, to je učinio Aleksandar Kolarov. “Crveni” su bili gotovo bezopasni.

Mo ispred Ronalda i Mesija

No, onda se sve promijenilo. Jirgen Klop kao da je svojim učenicima naredio da ubace u dvije brzine više. Jer, od 30. minuta na terenu je postojao samo jedan tim, Liverpul. Ređale su se prilike ispred večeras odličnog Alisona, a da je Sadio Mane bio pribraniji, gosti bi već do odmora doživjeli katastrofu.

Ono u čemu on nije uspio, jeste ove sezone ponajbolji fudbaler planete, Salah. Igrao se 36. minut kada se nezaustavljivi Mo namjestio na šut na ivici šesnaesterca. Odmjerio je distancu, “zavrnuo” loptu lijevicom, a ona se od prečke odbila u mrežu. Fantastičnmi Egipćanin, pored nespornog fudbalskog umijeća, pokazao je i fer-plej pošto se nakon pogotka protiv bivšeg kluba nije radovao.

U tim trenucima četa Euzebija di Frančeska je djelovala kao razbijena vojska. Rimljani nisu mogli da se “sastave” sa loptom, dok je Liverpul gospodario terenom. Redsi su konstantno pritiskali, da bi u sudijskoj nadoknadi prvog dijela bolju igru krunisali novim golom. Roberto Firmino je “povukao” polukontru. Pravovremeno je uposlio Salaha, a ovaj samo “bocnuo” loptu, prebacivši Alisona. Ni ovog puta, Mo se nije radovao. Iako mu je to bio 43. pogodak sezone. Primjera radi, Kristijano Ronaldo je dao 42, Žiro Imobile 41, Leo Mesi 40, Robert Levandovski 39…

Gdje je stao u prvom, Salah je nastavio u drugom poluvremenu. Doduše, u nastavku se fokusirao na asistencije. U 56. minutu je izbjegao ofsajd zamku na desnoj strani. Ušao je u kazneni prostor, na petercu pronašao Manea, a Senegalac ovog puta nije smio da pogriješi. 3:0.

“Vučica” ustala iz nokdauna

Radost krcatog “Enfilda” nije se ni stišala, a Egipćanin, kojem se večeras poklonila planeta, još jednom je publiku podigao na noge. Opet je prošao po desnom boku, prevario i čuvare i Alisona, te pronašao samog Firmina, kojem nije bilo teško da zatrese nebranjenu mrežu. Brazilac je bio precizan i u 69. minutu, kada se najbolje snašao nakon kornera i poslao loptu tik uz lijevu stativu. Svi su mislili da je pitanje putnika u finale na 5:0 riješeno. Čak je i Klop iz igre izveo Salaha.

Pa ipak, tako nisu misli Radža Naingolan, Edin Džeko i društvo. Ustali su iz nokdauna i smogli snage da ublaže debakl. Prvo je u 81. minutu Naingolan sjajno uposlio Džeku, u akciji u kojoj je Dejan Lovren “odletio” u prazno. Bh. as je primio loptu na grudi i preciznim udarcem pogodio metu.

Primljeni pogodak uzdrmao je Redse, koji su nerijetko znali da kiksaju kada već dođu nadomak cilja. “Vučica” je “namirisala” krv i do kraja bila bolji tim. U 85. Naingolan je snažno šutirao. Lopta je na putu do gola pogodila u ruku Džejmsa Milnera. Sudija Feliks Brih nije imao dilemu, pokazao je na “kreč”, a siguran egzekutor bio je Dijego Peroti.

Revanš, koji je zakazan za sljedeću srijedu, zasigurno će ponuditi jednako uzbudljivu predstavu. Isto očekujemo od drugog polufinala, u kojem se sutra sastaju Bajern i Real.