LŠ: Bajern u četvrtfinalu, Mesi skinuo prokletstvo

723

Fudbaleri Bajerna deklasirali su Bešiktaš 5:0 i time praktično vizirali četvrtfinale Lige šampiona. Blizu istog podviga je i Barselona, nakon remija sa Čelsijem u Londonu (1:1).

Bavarci su u okršaj sa turskim timom ušli kao apsolutni favoriti. Međutim, sastav koji nosi epitet najprijatnijeg iznenađenja sezone u prvom poluvremenu je pokazao da nije slučajno u nokaut fazi.

Goste nije poremetilo ni rano isključenje Domagoja Vide, kojeg je Ovidiu Hategan već u 16. minutu poslao na “hlađenje”. Bešiktaš je dugo odolijevao, igrao disciplinovano, uspješno branio svoju mrežu, a onda je u 43. minutu kapitulirao.

Miler šah, Levandovski mat

Kingsli Koman je kao brzi voz prošao po lijevoj strani, uslijedila je povratna lopta za Davida Alabu, ovaj ju je samo proslijedio do Tomasa Milera, kojem nije bilo teško da iz neposredne blizine pogodi metu. Njemački as tako je u osmoj uzastopnoj kampanji dao gol u eliminacionoj fazi, te nagovijestio epilog minhenske bitke.

Da bi Bešiktaš mogao teško stradati u Bavarskoj, bilo je jasno već početkom nastavka. Igrao se 53. minut kada je Robert Levandovski asistirao Komanu za 2:0. Nakon toga pitanje pobjednika nije se postavljalo, već samo sa koliko lopti u mreži će se Frabrisio vratiti kući.

Do posljednjeg sudijskog zvižduka Miler je još jednom pogodio metu, nakon čega se i Levandovski u dva navrata upisao u strijelce.

Druga utakmica na “Stemford Bridžu” je više obećavala. Pa ipak, strateg “plavaca” Antonio Konte postavio je defanzivnu taktiku, dozvoilivši Kataloncima da diktiraju tempo. Čelsi je bio odličan u odbrani, rivalu nije dozvolio da ozbiljnije zaprijeti, dok je bio veoma opasan na drugoj strani terena. Tako je Vilijam u dva navreata pogađao okvir gola, a odličnu priliku propustio je i Eden Azar.

Što je domaćin tada prokockao, nadoknadio je u 62. minutu. Vilijam se najbolje snašao nakon kornera. Odmjereno je šutirao i poslao loptu u nebranjenio dio mreže Mark Andrea ter Štegena.

Leo čekao 730 minuta

Činilo se tada da je Čelsi na putu da slavi i pred revanš na “Kamp Nou” osigura sjajan rezultat. No, jedna glupost njegove odbrane skupo je plaćena. Andreas Kristensen je napravio početničku grešku. Loptu je “ukrao” Andres Inijesta. Potom je kapiten Barse povratnom loptom uposlio Lionela Mesija, koji je postavio konačnih 1:1. Jedan od najboljih fudbalera svih vremena na taj način je skinuo prokletstvo protiv Čelsija, pošto mu je trebao “okruglo” 730 minuta da zatrese njegovu mrežu.