Ko su kandidati za Oskara? (VIDEO)

589

Američka filmska akademija objavila je danas nominacije za 90. dodjelu nagrada Oskar, a drama “Oblik vode” Giljerma del Tora ima rekordnih 13 nominacija.

U kategoriji najbolji film za prestižno priznanje nadmetaće se devet filmova: “Call Me By Your Name”, “Najmračniji čas” (Darkest Hour), “Dankrk” (Dunkirk), “Get Out”, “Lady Bird”, “Phantom Thread”, “The Post”, “Oblik vode” (The Shape of Water) i “Tri bilborda ispred Ebinga u Misuriju” (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri).

Za Oskara će se takmičiti reditelji Kristofer Nolan (“Dunkirk”), Džordan Pil (“Get Out), Greta Gervig (“Lady Bird”), Pol Tomas Anderson (“Phantom Thread” i Giljermo del Toro sa “Oblikom vode”.

U konkurenciji za prestižno priznanje u kategoriji najbolji glumac nalaze se Timoti Šalame za ulogu u filmu “Call Me By Your Name”, Danijel Dej Luis (“Phantom Thread””), Danijel Kaluoja (“Get Out”), Geri Oldman (“Darkest Hour”), Denzel Vošington (“Roman J. Israel, Esq”).

Fanovi bijesni

Iako je dobio pohvale i kritike i gledatelja, prvi film u kojem glavne uloge tumače samo žene, te ga je režirala žena, “Wonder Woman”, nije dobio nijednu nominaciju. Možda nije dubokoumni film, ali mnogi misle da je zaslužio barem jednu nominaciju zbog te male revolucije u svijetu filma, piše Unilad.

Wonder Woman, osim što je važan u probijanju barijera nametnutih ženama u Holivudu, film je i o kojem se najviše pričalo prošle godine.

U kategoriji najbolja glumica nominova su Seli Hokins (“The Shape of Water”), Frensis MekDormand (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”), Margot Robi (“I, Tonya”), Saoirse Ronan (“Lady Bird”) i Meril Strip (“The Post”).

Za sporednu žensku ulogu na Oskara pretenduju Meri J. Blajdž (“Mudbound”), Alison Dženi (“I, Tonya”), Lesli Manvil (“Phantom Thread”), Lori Metkalf (“Lady Bird”) i Oktavia Spenser (“The Shape of Water”).

Za Oskara za najbolju mušku sporednu ulogu takmičihe se Vilijam Defo (“The Florida Project”), Vudi Harelson (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”), Ričard Dženkins (“The Shape of Water”), Kristofer Plamer (“All the Money in the World”) i Sem Rokvel (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”).

Na listi pjesama, nominovanih za Oskara, su “Mighty River” iz filma “Mudbound”, “Mystery of Love” (“Call Me By Your Name”), “Remember Me” iz animiranog filma “Koko”, “Stand Up for Something” (“Marshall”) i “This is Me” (Veliki šoumen).

U kategoriji najbolji film van engleskog govornog područja nominovani su čileansko ostvarenje “A Fantastic Woman” Sabastijana Lelia, “Bez ljubavi” Andreja Zvjaginceva (Rusija), “The Insult” Ziada Doueirija (Liban), “Na duši i telu” rediteljke Ildiko Enjedi (Mađarska) i “Kvadrat” Rubena Estlunda, koji je bio gost nedavno završenog “Kustendorfa”.

Kada je muzika u pitanju nominovani su Hans Cimer za “Dunkirk”, Džoni Grinvud (“Phantom Thread”), Aleksandre Desplat (“The Shape of Water”), Džon Vilijams (“Star Wjars: Poslednji džedaji) i Karter Barvel (“Three Billboards Outside Ebbing, MissouriF”).

U kategoriji najbolji vizuelni efekti takmičiće se filmovi “Blejd Raner 2049”, “Čuvari galaksije Vol. 2”, “Kong: Skull Island”, “Star Wars: Poslednji džedaji” i “Planeta majmuna: Rat”.

Oskar će biti uručeni 26. februara na ceremoniji koju će voditi komičar Džimi Kimel.

Besplatnu aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

NEMA KOMENTARA