Sportski vremeplov: Bukal pokvario planove Brazilcima

808
Josip Bukal

Na današnji dan 1968. godine fudbaleri Jugoslavije su odigrali neriješeno sa Brazilom, 3:3. Junak je bio Josip Bukal, strijelac za remi u 90. minutu.

Bitka u Rio de Žaneiru bio je prvi od dva prijateljska meča “plavih” i “karioka” na brazilskoj turneji. Selektor Rajko Mitić na ovom susretu izveo je tim u sastavu: Ivan Ćurković, Rudolf Cvek (od 46. minuta Anđelko Tešan), Branko Gračanin, Miroslav Pavlović, Kiril Dojčinovski, Dragan Holcer, Metodije Spasovski, Rudolf Belin, Vahidin Musemić (od 46. Josip Bukal), Jovan Aćimović, Dragan Džajić.

Iako su slovili za favorita, domići nisu uspjele da zabilježe trijumf nad tadašnjim vicešampionom Evrope. Povela je Juga u sedmom minutu golom debitanta Metodija Spasovskog, ali su domaći uspjeli da poravnaju rezultat preko Karlos Alberta u 39. minutu.

Novo vođstvo gostima donio je Dragan Džajić u 48. minutu, da bi Brazilci preko Pelea u 60. i Babea u 66. stigli do potpunog prekreta. Kada se činilo da će “karioke” izvojevati pobjedu, Josip Bukal je u 90. minutu pogodio za izjednačenje.

Rođen Mani Pakjao

o Godine 1978. rođen je proslavljeni filipinski bokser Mani Pakjao. Sjajni borac može se pohvaliti sa čak 11 titula u najvažnijim kategorijama.

Dvostruko njemačko slavlje

o Deset godina kasnije teniseri Njemačke su slavili u 77. izdanju Dejvis kupa, pošto su Geteborgu deklasirali domaće Šveđane sa 4-1. Zanimljivo, isti rivali su se borili za “salataru” i godinu dana kasnije. Pobjednik je takođe odlučen 17. decembra, i opet su slavili “panceri”. Rezultat je ovog puta bio 3-2.

Klivlend na “plus 68”

o Godine 1991. košarkaši Klivlenda deklasirali su Majami sa 148:80, a tih “plus 68” i dan danas je rekord NBA lige. Najbliže njegovom obaranju bila je Indijana, koja je 27. februara 1998. “razbila” Portland rezultatom 124:59.

Čelsi otpustio Žozea Murinja

o Na današnji dan 2015. godine Čelsi je otpustio Žozea Murinja. Portugalac je “plavcima” donio tri od pet titula koliko su ih tada imali u svom vlasništvu. Međutim, slabi rezultati po drugi put su ga koštali posla na “Stemford Bridžu”.