“Operacija Rusija”: Srbija propustila prvu meč loptu

796

Fudbaleri Srbije propustili su prvu meč loptu za plasman na Mundijal u Rusiji. “Orlovi” su poveli u Beču, ali su na kraju poklekli protiv Austrije, 2:3.

Gosti su u ovom susretu imali sve na svojoj strani: ogroman motiv, veliku podršku skoro 30 000 Srba na tribinama “Ernst Hapel” stadiona, činjenicu da je domaćin otpisan… I na sve to, još su i poveli.

Stojković “vadio kestenje”

Austrija je agresivnije ušla u meč, u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetila, ali je, po običaju, srpski golman Vladimi Stojković morao da “vadi kestenje iz vatre”. Na drugoj strani terena, praktično iz prve prave akcije, četa Slavoljuba Muslina je povela. Igrao se 11. minut kada je Luka Milojević primio loptu na nekih dvadesetak metara od gola. Fino se namjestio i preciznim udarcem postigao prvenac u dresu sa nacionalnim grbom.

Desetka navijačima

Navijaci

Fudbaleri Srbije su pali na ispitu, ali su navijači zaslužili čistu desetku. Na stadionu je bilo 42 200 gledalaca, a barem tri četvrtine su bile pristalice “orlova”. Nemanja Matić i društvo imali su podršku kakva se rijetko viđa, čak i bolju nego kada reprezentacija igra u Beogradu. Intoniranje “Bože pravde” je bilo emotivno. Beč je “grmio” uz taktove srpske himne.

I, umjesto da taj pogodak potpuno rastereti favorita, desilo se suprotno. Odbrana u kojoj se ponovo našao Stefan Mitrović djelovala je prilično nesigurno, gol Austrijana “visio” je u vazduhu. Stojković je nizao sjajne intervencije, međutim, ni on u 25. minutu nije mogao ništa. Gvido Burgštaler je pogodio metu i vratio bitku na početak.

Srbiji nije trebalo dugo da uzvrati. U 33. minutu kapiten Branislav Ivanović je pogodio prečku nakon centaršuta Aleksandra Kolarova. Potom je u žiži bio Dušan Tadić. Nakon sjajne minijature u šesnaestercu natjerao je Hajnca Lindnera da se dobro protegne kako bi spriječio gol. Na odmor se otišlo pri rezultatu 1:1.

“Orlovi” su na početku drugog dijela pokazali više želje i htjenja. No, vrlo brzo je rival zagospodario terenom. Ređale su se šanse pred Stojkovićem. Srpska “jedinica” je uspijevala da odoli paljbi domaćina, ali samo do 75. minuta, kada je Marko Arnautović pogodio za 2:1. Kao što je i obećao, fudbaler srpskog porijekla nije se radovao golu. Muslinovi izabranici tada su krenuli na sve ili ništa. Aleksandar Mitrović je u 83. minutu imao odličnu priliku. I opet je Lindner izašao kao pobjednik. Lopta je završila u korneru nakon kojeg je Nemanja Matić pooravnao na 2:2. Gosti su do kraja “pritiskali”, što je ostavilo dosta prostora domaćinu. Luis Šaub je to iskoristio i u 89. minutu postavio konačnih Austrija – Srbija 3:2.

Popravni protiv Gruzije

U istoj, grupi D, Vels je sa 1:0 savladao Gruziju, dok je Republika Irska bila uspješnija od Moldavije rezultatom 2:0. Pred odlučujućih 90 minuta mnogo je kalkulacija, ali je jedna najbitnija: ako Srbija u ponedjeljak pobijedi Gruziju, viziraće Svjetsko prvenstvo. Ukoliko Vels i Irska i remiziraju, “orlovi” idu na Mundijal i u slučaju da od autsajdera izgube sa golom razlike. Ako Irci slave, Srbima je dovoljan bod. I, u slučaju da ostrvskom derbiju pobijedi Vels, onda moraju i “orlovi”. U svakom slučaju, Muslinovi učenici “u džepu” imaju baraž.