Nova Crvena zvezda, stare navike!

850

Košarkaši Crvene zvezde upisali su prvu “recku” u ovogodišnjoj Evroligi. U grotlu “Pionira”, na pleća su bacili moćnu Barselonu, porazivši je sa 90:82.

“Crveno-bijeli” možda imaju potpuno novu ekipu i stručni štab, ali su zadržali stare, pobjedničke navike. Beograđani su prethodno na “jednu loptu” izgubili od Žalgirisa i Budućnosti, ali su večeras potvrdili da se na njih i ove sezone mora ozbiljno računati. Uostalom, Katalonci nisu okusili gorčinu poraza u novoj kampanji. Sve do večeras.

Srpski i regionalni prvak silovito je počeo meč. Kako je to Pero Antić rekao na poluvremenu, ekipa je imala ogroman motiv da dokaže koliko vrijedi i da su dva vezana poraza bili splet nesrećnih okolnosti. A s obzirom na to kako su odigrali, “crveno-bijeli” su definitivno dokazali da se sa svakim rivalom mogu ravnopravno nositi.

Lazić komandovao odbranom

Počelo je trojkom Milka Bjelice, a potom je dirigentsku palicu preuzeo Tejlor Ročesti. U strijelce se ubrzo upisao i Džejms Feldin, te Matijas Lesor, koji je sa dva monstruozna zakucavanja dodatno podgrijao i onako uzavrelu atmosferu u hali “Aleksandar Nikolić”. Tako je nakon šest i po minuta igre Zvezda stekla dvocifren “plus” (20:10).

Branko Lazić nije se isticao u napadu, ali je zato možda bio i ključni igrač domaćina na drugoj strani terena. Sjajni defanzivac potpuno je neutralisao prvog pleja Katalonaca Tomasa Ertela bez čijeg učinka Katalonci nisu ličinili na ekipu koja je furiozno otvorila sezone, ostvarivši maksimalan učinak. Pokušavao je Sito Alonso stalnim izmjenama da pronađe dobitnu kombinaciju. Međutim, u prvom kvartalu nije uspio. Rezultat nakon prvih deset minuta je glasio 24:13.

“Crveno-bijeli” su u istom ritmu nastavili i u drugom periodu. Razigrao se i Antić, pratio ga je Ročesti, odbrana bila na visini zadatka. Sve to za posljedicu je imalo prednost od 13 koševa sredinom druge četvrtine.

No, onda je uslijedio pad. Nekoliko loših minuta igre Barselona je znalački kaznila preko nezaustavljivog Kevina Serafana, koji je praktično sam svoj tim vratio u igru (28:33), a Dušana Alimpijevića primorao da uzme tajm-aut.

Minut odmora je urodio plodom. Jer, Beograđani su do velikog odmora vratili samopouzdanje, odbili nalet rivala i na krilima odlčnog Ročestija ponovo otišli na dvocifreni “plus” (44:32).

Većim dijelom treće dionice Crvena zvezda je bez problema čuvala osjetnu prednost. U 28. minutu na semaforu je pisalo 62:52, a onda je na scenu stupio Ertel. Francuski plej je “prodisao” pošto je Lazić bio na klupi. Pogodio je nekoliko teških šuteva, a zatim asistirao Pjeru Orioli koji je trojkom stavio tačku na 30 minuta igre. Tako se u odlučujući kvartal ušlo pri rezultatu 62:57.

Bjelica kao u najboljim danima

Kada je Ognjen Dobrić “vezao” dvije trojke za 70:59, činilo se da bi šampion Jadrana lagano mogao privesti susret kraju. No, Ertel se s tim nije složio. U tim trenucima je bio nezaustavljiv. Sjajno je razigravao saigrače, pogođao sa penala, van linije 6,75… I, za tili čas, Barselona je prvi put povela (79:80).

Mnogi su tada pomislili da je domaćinu “ušla voda u uši” i da je novi poraz neminovan. Međutim, Bjelica je najbolje ostavio za kraj. Krilni centar Crvene zvezde je odigrao kao u najboljim danima karijere. Odgovorio je trojkom, pa dvojkom iz teške pozicije, a zatim i sa dva sigurna penala. Metu je još pogodio i Ročesti, pa je 16 sekundi prije kraja rezultat glasio, za Barsu nedostižnih, 88:82.

Upravo je Bjelica bio prvi strijelac utakmice sa 23 poena. Ročesti je ubacio 22, Lesor 13, a Antić 10 koševa. Kod poraženih, Kevin Serafan je “brojao” do 16, a Ertel do 14 pogodaka.