Kup BiH: RK Borac bez finala

1099
RK Borac
Rukometaši Borca u polufinalnom okršaju su izgubili od domaćina smotre, sastava Zrinjskog

RK Borac neće osvojiti duplu krunu. Nakon što su podigli šampionski pehar, Banjalučani su zaustavljeni u polufinalu Kupa BiH protiv Zrinjskog (26:30).

Novi bh. prvaci na završnoj smotri u Mostaru su nastupili prilično oslabljeni, što je jedan od uzroka poraza. Naime, u četi Ratko Đurkovića nije bilo golmanskog tandema Damir Efendić – Milan Kosanović, zatim bekovskog dua Miloš Lončar – Danijel Vukičević, baš kao ni krila Mirka Majića. A izostanak ovog kvinteta je, čini se, bio presudan faktor u prvoj polufinalnoj bici.

Prekid zbog groma

Na startu utakmice igralo gol za gol, a onda su “plemići” prvi put poveli sa dva gola razlike – 5:3. Ipak, “crveno-plavi” su imali spreman odgovor, seriju 3:0 kojom su prvi put poveli. Nažalost, i jedini put. Uslijedio je period izjednačene igre, nakon čega su domači ubacili u “brzinu više” i do 20. minuta poveli sa 11:8. Zrinjski je do odlaska na odmor držao kontrolu igre, te je prvo poluvrijeme okončao sa četiri gola viška, 15:11.

Pehar za šampione

Pehar

Rukometaši Borca konačno su dobili šampionski pehar. Sedam dana nakon osvajanja titule, prvacima je uručen trofej pred početak polufinalne utakmice Kupa BiH sa Zrinjskim. Mostarska publika Banjalučane je počastila gromoglasnim aplauzom.

Čim je počelo drugo poluvrijeme, nestalo je električne energije u dvorani. Razlog za to je grom koji je udario u obližnji dalekovod, zbog čega je veći dio grada ostao bez struje. Duel je prekinut, a isti problem se javio još jednom.

Nakon dva prekida i ukupno petnaestak minuta pauze, prva utakmica finalnog turnira je nastavljena i više nije prekidana.

No, prekidi nisu omeli Mostarce, koji su u 43. minutu stekli maksimalnih “plus pet” (22:17). Borac je smogao snage da zaprijeti. Prišao je na 20:23 i imao dva napada u kojima je mogao da uhvati potpuni priključak.

Ipak, nijedan nije realizovan. Na drugoj strani, domaćin je iz kontre pogodio za 24:20, poslije čega se pitanje pobjednika nije postavljalo.

Nezaustavljivi Delić

“Plemići” su do trijumfa došli na krilima efikasnog Vedrana Delića, koji je postigao devet golova. Matej Sarajlić je osam puta pogađao metu. Kod Banjalučana, raspoložen je bio Vladan Đurđević, strijelac šest pogodaka.

Zrinjski će u sutrašnjem finalu od 20.00 časova koplja ukrstiti sa Izviđačem, koji je bio uspješniji od Maglaja (38:31).