Kakav meč! Klivlend sjajnom igrom smanjio zaostatak

642

Klivlend Kavalirsi savladali su Golden Stejt Voriorse u četvrtoj utakmici finala NBA lige na svom terenu sa 137:116.

Oboreno je nekoliko individualnih i timskih rekorda, a Kavalirsi su opstali u seriji i smanjili zaostatak na 3–1.

Najzaslužniji za pobjedu bio je Kajri Irving koji je ubacio 40 poena i od početka utakmice pravio “dar mar” odbrani Voriorsa. Lebron Džejms je upisao novi tripl dabl i ispisao još jednu stranicu košarkaške istorije.

Isto je učinila i čitava ekipa Klivlenda koja je oborila rekord po broju poena ubačenih za jedno poluvrijeme plejof utakmice. Konjanici su u prvom poluvremenu “zatrpali” koš Voriorsa sa 86 poena i oborili prethodni rekord Dalasa koji je iznosio 83 poena iz 2003. godine.

Timovi su sa 154 koša oborili i rekord po broju ukupno ubačenih poena u prvom poluvremenu jedne plejof utakmice (150) koji su od 1983. godine držali San Antonio i Denver.

Poslije pobjede u neizvjesnoj završnici treće utakmice kada su Voriorsi prelomili meč zahvaljujući pogocima Kevina Durenta, ali i lošim napadima Kavsa, tim iz Ohaja je bio u još težoj situaciji nego prošle godine.

U prošloj utakmici su bili nadomak pobjede do koje ih je dijelilo 45 sekundi. Nisu uspjeli jer u posljednja tri minuta poslije trojke Džej Ar Smita nisu postigli ni koš, a GSW je za to vrijeme napravio seriju 11:0. Kavalirsi su prokockali šest poena prednosti i ostali bez prilike za popravni.

Prvi od eventualna četiri popravna ispita su položili. U prve dvije utakmice gotovo sam je igrao Lebron Džejms, u trećoj se priključio Kajri Irving, a sada i Kevin Lav pa rezultat nije izostao.

Od početka utakmice su Kavsi nametnuli jak tempo, uz čvrstu odbranu i veliki broj trojki. Prva četvrtina je protekla i u zapanjujućem broju slobodnih bacanja (22) koja su izveli.

Ono što su Voriorsi radili u trećoj utakmici sada je polazilo za rukom njihovim protivnicima. Postigli su igrači Klivlenda ukupno 24 trojke iz 45 pokušaja i trojke su napravile razliku.

“Ratnici” su dali 11 iz 39 pokušaja izvan linije 7.25, a u ostalim statističkim kategorijama ekipe su bile gotovo egal.

Još jednu nevjerovatnu partiju je prikazao Kajri Irving koji je poslije poluvremena treće utakmice počeo da igra na potpuno novom nivou. Ni u četvrtoj utakmici ga niko nije mogao zaustaviti pa je uz 40 poena (15/27 iz igre) imao sedam skokova i četiri asistencije. Irving je bio opasnost sa svih strana. Pogađao je za tri, prodirao, vraćao lopte i širio reket.

U tome mu je pomagao i Kevin Lav koji se konačno priključio igri sa 23 poena i šest od osam za tri.

Tripl dabl za Lebrona Džejmsa u ovom finalu nije ništa novo. “Kralj” je imao 31 poen, 10 skokova i 11 asistencija i upisao se u istoriju po broju tripl dablova u finalu NBA lige prestigavši Medžika Džonsona. Medžik je imao osam tripl dabl učinaka u finalima, a Džejmsu je ovo bio deveti.

Voriorsi nisu uspjeli da dođu do 16. uzastopne pobjede u plejofu čime bi postavili rekord u istoriji NBA. Mada Kavalirsi nisu uspjeli da ograniče učinak Kevina Durenta, jesu to uspjeli sa Karijem i Tompsonom. “Spleš bradersi” su pogodili ukupno 27 poena uz šut osam od 24, pa Durent sa 35 poena (devet od 22 iz igre) ovog puta nije uspio da napravi prevagu. Kari je imao još i pet skokova i 10 asistencija, a Tompson tri skoka i dvije asistencije.

Najbolju podršku Kej Diju pružio je Drejmond Grin sa 16 poena i 14 skokova uz tri asistencije, a Voriorsi idu u zaliv sa nadom da će u petoj utakmici šampionsku titulu vratiti tamo gdje su je odnijeli prije dve godine.