Zvezda razbila Budućnost! Sa Cedevitom za pehar i Evroligu

487

Košarkaši Crvene zvezde dugi put uzastopno braniće trofej ABA lige. Srpski i regionalni šampion ostvario je prvi veliki cilj ove sezone, pošto je u užarenoj atmosferi dvorane u Železniku savladao podgoričku Budućnost i zakazao finalnu seriju sa Cedevitom – 82:59.

Crveno-bijeli su pitanje pobjednika odlučili u trećoj četvrtini, kada su iskoristili nervozu i ispadanje iz ritma ekipe Ilijasa Zurosa, stigli do ogromne prednosti, a potom sigurnom igrom osujetili sve nalete gostiju i došli do najvažnije pobjede u ovoj sezoni.

Još jednom su se visoki Zvezdini igrači žestoko mučili sa fenomenalnim Borisom Savovićem. Nekadašnji krilni centar upravo ekipe sa Malog Kalemegdana još jednom je bio osnovna snaga Budućnosti, pa je Dejan Radonjić bio prinuđen da mu traži pravog čuvara, ali je to išlo prilično teško, jer je iskusni prvotimac Podgoričana pogađao iz svih pozicija i bio dvocifren u prvom poluvremenu. Ipak, sam je sebe uveo u probleme na startu drugog dijela igre, kada je prvo napravio namjernu ličnu grešku, a onda zbog prigovora dobio i tehničku. To je surovo kaznio Marko Simonović, koji je prvo pogodio tri penala, a onda i šut van linije 6,75, pa je Zvezda stekla ozbiljnu zalihu.

Simonović i neumorni Čarls Dženkins su u trećoj četvrtini udružili snage, pa je domaćin na njihovim krilima napravio seriju 18:4 i otišao na 20 poena prednosti. Podgoričanima je tada najveće probleme napravila velika nervoza, zbog koje nisu uspjeli da uhvate rezultatski priključak, a Zvezdini snajperisti su nastavili da bombarduju koš rivala i do kraja dionice stigli do gotovo nenadoknadive razlike.

Večeras je postalo i definitivno jasno da je Radonjićev tim u potpunosti izašao iz napadačke krize, a domaćin je za razliku od nekih utakmica u ovoj sezoni gotovo perfektno gađao i sa linije penala, što je predstavljalo jednu od važnijih stavki kada je u pitanju konačan ishod. Žestoka bitka je vođena pod koševima, gdje su gosti ipak bili nešto smireniji, što ih je u dobroj mjeri održavalo u životu.

Na kraju je ulogu Zvezdinog junaka apsolutno zasluženo ponio fenomenalni Čarls Dženkins, koji je  na kraju bio najefikasniji akter utakmice sa 17 postignutih poena. Simonović je meč završio sa 14, a Kuzmić sa 13 postignutih poena. Kod Budućnosti su Savović i Rejnolds ubacili po 16, ali su ostali potpuno podbacili, pa gosti nisu mogli da se nadaju drugačijem ishodu.

Finalna serija počinje 10. aprila i igra se do tri pobjede, a prednost domaćeg terena ima Crvena zvezda.