Zvezda pala u Istanbulu: Top osam nedostižan

726

Napad Crvene zvezde na Istanbul i plasman u četvrtfinale Evrolige nije uspio. Izabranici Dejana Radonjića položili su oružje u Folksvagen Areni i oprostili se od sjajne sezone u elitnom takmičenju. Iako djeluje čudno, srpskom šampionu za plasman u TOP fazu takmičenja nije bilo dovoljno 16 pobjeda, ali zato jeste ekipi Dejvida Blata, koja je večeras krunisala seriju pobjeda u završnici ligaškog dijela sezone – 78:62.

Crveno-bijeli su još jednom posustali u napadu, nisu imali prava rješenja u prelomnim trenucima utakmice, što je Darušafaka uspjela da iskoristi i dođe do zasluženog trijumfa.

Zvezde se našla u kontraritmu na samom startu utakmice, pa je bila prinuđena čitav meč da juri prednost protivnika. Darušafaka je meč otvorila serijom 10:0 i dvocifrenu prednost imala već poslije tri odigrana minuta. Gosti su se tada oslonili na Ognjena Kuzmića, kojem je spuštana svaka lopta, ali se Zvezdin div iz Doboja nije najbolje snašao. Zvezda je kakvu-takvu ravnotežu pod obručima tek ulaskom Milka Bjelice, ali su dodatan problem predstavljali nemilosrdni šutevi spolja, u kojima su tokom čitave utakmici prednjačili Vilbekin i Vonamejker.

Darušafaka je dugo uspjevala da održi stečeno vođstvo sa samog početka utakmice, a da se dodatno odlijepi nije joj dozvolio iskusni Marko Simonović. Najbolji igrač srpskog šampiona u ovoj sezoni nije pogađao van linije 6,75, ali je nekoliko puta odlično probijao linije odbrane Blatovog tima i poentirao uz faul.

U nekoliko navrata je djelovalo da bi Darušafaka poslije serije pogodaka, što Vonamejkera, što Vilbekina, mogla i do prilično ubjedljive prednosti, ali se Zvezda uspješno vraćala. Tako je bilo i na početku treće četvrtine, kada je domaćin imao plus 15 (47:32), ali je Zvezda serijom 17:5 stigla do svega tri poena minusa i pokazala da se neće predati bez žestoke borbe u posljednjoj dionici. U trećoj četvrtini je duele pod obručima počeo da dobija i Ognjen Kuzmić, igrač koji je bio potreban gostima da se upuste u borbu za presudnu pobjedu u ovoj sezoni.

Šampion Jadrana je u nastavku meča učinak dvojice sjajnih bekova uspio da svede na minium, ali mu je u trenucima rezultatskog priključka nedostajalo pravo rješenje u napadu, pa je domaćin postepeno vraćao svoju prednost i osigurao plasman u TOP 8.