Zna se šampion: Zvezda povela u finalu (FOTO/VIDEO)

618
Zvezda povela
"Crveno-bijeli" košarkaši opravdali su ulogu favorita u prvom meču finala, foto: Crvena zvezda mts

Košarkaši Crvene zvezde dobili su prvu bitku u ratu za ABA titulu i evroligašku vizu. “Crveno-bijeli” su pred svojim navijačima deklasirali Cedevitu (81:66), te tako napravili prvi od tri koraka na putu do odbrane krune.

Konačnih 15 poena viška može da zavara, jer su se izabranici Dejana Radonjića prilično mučili u većem dijelu susreta. Ipak, kada su zaigrali svoju prepoznatljivu odbranu, pitanje pobjednika više se nije postavljalo.

Poceko faktor iznenađenja

Beograđani su očajno počeli utakmicu. Zvezda u uvodnim minutima nije ličila na ekipu koja je rivale razoružavala čvrstom odbranom, a zatim ih na pleća obarala raznovrsnim, ubojitim napadom. U igri regionalnog šampiona ništa nije štimalo na startu, pa se može reći da su privremeni strateg Cedevite Đanmarko Poceko i njegova postavka igre bili faktor iznenađenja.

Jer, gosti su dominirali na obje strane terena. Na krilima Mire Bilana su poveli 8:0. Nedugo zatim na semaforu je pisalo 4:14, što i ne čudi ako se zna da je domaćin za tri i po minuta izgubio pet lopti i samo jednom pogodio iz igre. Posrtanju srpskog tima nije se nazirao kraj nakon dvije pogođene trojke Marka Tomasa, za maksimalnih 23:8. Ipak, ulaskom Milka Bjelice Zvezda je proigrala. Došli su Radonjićevi učenici do kakve-takve igre, te su na prvi odmor otišli sa “minus 11” (16:27).

Serija “crveno-bijelih” 24:4

Drugi kvartal počeo je poenima Džona Šurne (16:29). A onda su domaći ubacili u brzinu više i naprosto pregazili protvnika. Agresivnost u odbrani je pojačana na maksimum, pritisak na loptu takođe. Na drugoj strani parketa proradio je i šut. Epilog ovakve igre je nevjerovatna Zvezdina serija 24:4. Od “minus 13” domaći su došli do “plus sedam” (40:33), na oduševljenje 6.000 navijača u dvorani “Aleksandar Nikolić”.

Nakon trojke Čarlsa Dženkinsa domaći su stekli i osam poena viška (45:37). Međutim, posljednja dva minuta su odigrali nonšalantno. Prvo je Nejt Volters napravio nesportski faul. Potom isti igrač nije uspio da prevede loptu za osam sekundi. A zatim je Ognjen Kuzmić faulirao Bilana šest destinki prije kraja prvog dijela. Cedevita je ovo znalački iskoristila, te na pauzu otišla sa pola koša zaostatka – 44:45.

Po notama Dženkinsa

Gdje su stali u drugoj, košarkaši Crvene zvezde su nastavili u trećoj četvrtini. Posebno se istakao nezaustavljivi Dženkins. Amerikanac je pogađao iz reketa, van linije 6,75 metara, igrao odbranu, asistirao… Kao rezultat takve igre došlo je i vođstvo 56:47, što je u tom trenutku bila maksimalna prednost. Zatim su se pod košem razigrali Kuzmić i Bjelica i za tili čas Zvezda je imala maksimalnih “plus 14” (66:52). Do isteka 30. minuta Džanan Musa je smanji na 54:66.

Bez drame u završnici

Zahvaljujući raspoloženom Tomasu Zagrepčani su početkom finalnog perioda zaprijetili i prišli na sedam pogodaka “minusa”. No, to je bilo sve što su uspjeli da naprave. Jer, Radonjićeva četa tada je još jednom “dodala gas” i praktično riješila pitanje pobjednika. Prvo je Volters pogodio polaganje uz faul, a zatim i dodatno bacanje. Potom ga je “kopirao” Dženkins, nakon što je Marko Gudurić “spakovao” trojku. Isti igrač je zatim položio iz kontre za maksimalnih “plus 18”, poslije čega se pitane pobjednika nije postavljalo.

Finalna serija nastavlja se već sutra (18.30 sati). Treći duel na programu je u četvrtak (19.00), potencijalni četvrti u petak (19.00), a eventualna majstorica u nedjelju (19.00).