PLBiH: Zrinjski razbio Krupu

755

Debi Blaža Sliškovića na klupi Zrinjskog krenuo je dosta dobro. Plemići su u 1. kolu Lige za prvaka Pod Bijelim brijegom dočekali Krupu i na kraju su slavilu uvjerljivu pobjedu rezultatom 4:0.

Pobjednik ovog meča bio je poznat već nakon 20-ak minuta igre, jer je domaći tim potpuno pregazio goste. Poveli su Plemići u sedmoj minuti. Sjajan gol postiže Jasmin Mešanović za prednost od 1:0. Nastavio je potom domaći tim da prijeti golu Krupe, a u 17. minuti je stigao i drugi gol. Sjajnu akciju i centaršut Filipovića u mrežu šalje Nemanja Bilbija za prednost od 2:0. Bilbija je zaslužan i za treći gol Zrinjskog. U 23. minuti odlično ubacuje za Ognjena Todorovića, koji glavom matira Ilića za velikih 3:0.

Potom se igra malo umirila. Pokušaja je bilo na obje strane, ali do kraja prvog poluvremena nije bilo previše uzbuđenja. Nastavak nije ponudio velika uzbuđenja, ali je u 72. minuti Zrinjski došao i do četvrtog gola. Šut Petraka donosi lošu reakciju golmana Ilića, koji glavom postiže autogol za visokih 4:0.

Goleada na Grbavici

Fantastičan meč viđen je na Grbavici, a na kraju je domaći tim slavio pobjedu 4:2. Prvu šansu na utakmici propustili su domaći u sedmoj minuti. Dosuđen je indirektan udarac na pet metara od gola Slobode, ali je udarac Jovana Blagojevića zaustavljen na gol-liniji. Šest minuta kasnije nova šansa za Želju. Zeba je iz kornera uposlio Gorana Zakarića, čiji udarac sa 10-ak metara dobro brani golman Slobode Hadžić. Zatim je u 16. minuti pokušao i Lendrić. Novi korner Zebe hrvatski napadač je dočekao glavom, ali lopta odlazi preko gola. Potom su se u šansama našli Stanić i Miroslav Stevanović, ali njegove udarce zaustavljaju prvo Hadžić, a potom i odbrana Slobode. Prvu šansu gosti su imali u 22. minuti. Ismar Tandir je dobro šutirao, ali njegov udarac odlazi pored stative. Potom je uslijedio nešto mirniji period meča. Željo je doduše imao nekoliko solidnih ataka prema golu, ali prave šanse nisu mogli stvoriti. Ipak, kada se očekivalo da će na poluvrijeme otići bez golova, domaći su stigli do gola. Posve neočekivano, Miroslav Stevanović je odlično centrirao, a Ivan Lendrić na prvoj stativi pogađa za prednost od 1:0. Nastavak donosi zaista sjajnu utakmicu. U 57. minuti Ivan Lendrić nakon sjajne akcije sa Zajkom Zebom pogađa za 2:0. Pet minuta kasnije Sloboda se vraća u meč. Veliku grešku Semira Kerle koristi Asim Zec i pogađa za 2:1. Međutim, već u 65. minuti Željo dolazi do novog gola. Hat-trick je postigao Lendrić za prednost Plavih od 3:1, a novu asistenciju je upisao Zeba. Sloboda je u 75. minuti uspjela da se ponovo vrati u meč. Lijepu akciju je završio Aleksandar Subić za 3:2. Lendrić je u 78. minuti mogao i do četvrtog gola, ali ovog puta Hadžić brani njegov udarac. Sloboda je potom preuzela inicijativu nad utakmicom. Pokušavali su da dođu do izjednačenja, ali do kraja nisu uspjeli  da do njega dođu. Sve dileme oko pobjednika riješio je Srđan Stanić fenomenalnim golom za konačnih 4:2 za Želju, koji je tako proslavu otvaranja nove tribine uveličao pobjedom.

Mladost i Čelik remizirali

Fudbaleri Mladosti iz Doboja kod Kaknja i Čelika remizirali su (3:3) u susretu 1. kola Lige za opstanak prvenstva Bosne i Hercegovine.

Iako prvo poluvrijeme nije donijelo lijepu igru, viđena su dva gola, oba u mreži gostiju iz Zenice. Mladost je do vodstva stigla nakon deset minuta igre. Ubačaj s desne strane odbrana Čelika ne uspijeva da izbaci, a sve je dobro pratio Mićo Kuzmanović, koji pogađa za vodstvo domaćeg tima od 1:0. Potom se igra umrtvila. Gotovo da nismo vidjeli ništa sve do 40. minute kada Mladost dolazi do drugog gola. Goran Brkić je prekrasno iz slobodnog udarca pogodio za sigurnih 2:0. Jedinu šansu su gosti u prvom dijelu imali preko Joce Stokića. Dobro je šutirao nakon kornera, ali je golman domaćih Velić fantastično reagovao, te je spasio svoj gol.

Samo što je počeo nastavak gostujući tim se vratio u meč. Rizvanović je igrao rukom u kaznenom prostoru, sudija Terzić pokazuje na penal, a precizan izvođač je Mahir Karić za smanjenje rezultata na 2:1. Veliku šansu za izjednačenje za goste je nakon toga imao Haris Dilaver, čiji šut glavom s desetak metara odlazi pored gola. Novi gol viđen je u 76. minuti. Regoje je oborio Ramovića u kaznenom prostoru, dosuđen je penal, a precizan je bio Goran Brkić za prednost od 3:1. Uspio je Čelik preko Dilavera u 84. minuti da dođe i do drugog gola. Pogodio je napadač gostiju za 3:2, ali do kraja gosti su uspjeli da dođu do jednog boda. Konačnih 3:3 postavio je Ramović u 90. minuti.

Vitez i Metalege podijelili bodove

Vitez i Metalege odigrali su meč bez pobjednika (1:1) u utakmici 1. kola Lige za opstanak. Dobar meč viđen je u Vitezu, a na kraju pobjednika nije bilo, usprkos dobrim šansama na obje strane. Oba tima su imala nekoliko dobrih pokušaja u prvom dijelu, a jedna lopta je uspjela da završi u mreži i to u gostujućoj. Igrala se nadoknada prvog dijela kada je nakon ubacivanja Sadikovića s lijeve strane, na pravom mjestu Armin Kapetan, koji pogađa za 1:0.

Ovim rezultatom se otišlo na odmor, da bi Metalege u nastavak krenuo nešto bolje i u 64. minuti dolaze do gola. Mrežu Viteza je pogodio Antonio Vidović za izjednačenje rezultata na 1:1. Do kraja još nekoliko šansi na obje strane. Ipak, do kraja se rezultat nije mijenjao, a gosti mogu biti izuzetno zadovoljni, jer su osvojili bod koji će im mnogo značiti u borbi za opstanak.