LŠ: Juventus i Monako polufinalisti

842

Juventus je u polufinalu Lige šampiona, Barselona nije uspjela da napravi još jedno čudo i nadoknadi tri gola minusa iz prve utakmice četvrtfinala. Odigrala je Stara dama bez golova na Nou Kampu u revanš duelu sa katalonskim gigantom, otišla u polufinale i sada mirno čeka žrijeb u petak u sjedištu UEFA.

Prijetio je Luis Enrike sa pet golova u protivničkoj mreži, ali Juventus ipak nije Pari Sen Žermen, a Đorđo Kjelini, Leonardo Bonuči i ekipa malo su veće i jače “džombe“ od Markinjosa, Trapa i sličnih.

A Masimilijano Alegri još jednom je potvrdio da je vrstan taktičar i, mirne duše može da se kaže da ovaj Juventus definitivno ima snage i kvaliteta da u Torino donese treću titulu prvaka Evrope u klupskoj istoriji. Odbrana Stare dame u ovom dvomeču sa šampionom Španije položila je ispit sa čistom desetkom jer za 180 i kusur minuta nije primila gol u sudaru sa Barseloninim MSN trozupcem.

A Barselona jeste krenula očekivano, napadački, od prvog zvižduka večeras veoma dobrog sudije Bjerna Kujpersa. Samo, ovo nije bilo veče za Mesija, Nejmara i Suareza. A to kako je Juventus igrao odbranu je prava umjetnost. I ne, to nije bilo klasično parkiranje autobusa. Stara dama je plesala odbrambeni ples sa stilom.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu Barselona je imala u 19. minutu kada je Mesi uhvatio jedan centaršut sa desne strane, ali je lopta otišla pored stative. I to govori koliko Juventus sve uspješno zaključao na svojoj polovini.

Već u nastavku utakmice bilo je jasno da Barselona nema snage za još jedan veleobrt, a kako je vrijeme odmicalo tako je Juventusu dodatno raslo samopouzdanje.

Toliko da je u 50. minutu Huan Kvadrado umalo šokirao Nou Kamp, međutim, lopta je otišla pored stative.

Posljednji trzaj Katalonaca uslijedio je sredinom drugog poluvremena. Prvo je u 66. minutu Mesi sa penaltika iz voleja šutirao preko gola,  tri minuta kasnije neprecizan je bio i mladi Serhi Roberto.

A posljednjih 20 minuta bila je neka vrsta kineskog mučenja za navijače Barselone, jer je Juventus majstorski radio sve što je bilo potrebno. Pritom je generalni utisak da se Đanluiđi Bufon nije previše ni oznojio na Nou Kampu.

Monako se ne šali, juriša na finale!

Realno jeste, ali možda i lakše nego što što se očekivalo – Monako je u polufinalu Lige šampiona po četvrti put u svojoj istoriji! Poslije poraza na svom Vestfalenu od 2:3 Dortmund nije mogao opasnije da priprijeti grupi senzacionalnih tinejdžera iz Kneževine i morao je da prizna poraz – 1:3. Ukupno 3:6.

Koliko god da je ono što se dogodilo pred prvi meč u Nemačkoj – eksplozija pred autobusom, pa večerašnje trkeljisanje istog, uoči utakmice – poremetilo fudbalere Borusije nema dileme da je dalje prošao u ovom trenutku bolji tim.

Koliko god da su gajili neke nade da mogu da zakuvaju situaciju na stadionu Luj II gosti su već u prvih dvadesetak minuta shvatili da će morati da čestitaju rivalu. Ekspresno, poslije samo tri minuta igre Kilijan Mbape, vjerovatno bez konkurencije najbolji napadač svijeta u svom uzrastu, zadao je težak udarac Milionerima poslije greške Burkija, da bi ozbiljan nokdaun uslijedio u 17.minutu, kada je Radamel Falkao na asistenciju Lemara po drugi put zatresao mrežu Njemaca.

Da je još jednom pogrešio u svojim taktičkim zavrzlamama – čemu je inače sklon posljednjih mjeseci – Tomas Tuhel “priznao” je kada je već u 26. minutu izveo Durma i uveo Dembelea. Upravo je francuski krilni napadač poslužio Rojsa u 48. minutu za 1:2. Tada je Borusija na tren došla do daha, ali ispostavilo se da je to više bio blagi pad koncentracije domaćina nego plod osmišljene ofanzive gostiju.

Od tog momenta pa sve do kraja Dortmund više stvorio nijednu pravu šansu, narodski rečeno, ključni igrači, a prije svih Pjer Emerik Obamejan, bili su “uštrojeni” od strane Monakovih brzanjaca iz defanzivne linije, tako da su Kneževi rutinski gazili ga polufinalu. Konačnih 3:1 postavio je Valer Žermen samo što je kročio na teren…

Do ovih četvrtfinalnih okršaja Monako je za mnoge bio samo takozvana nagazna mina. Utisak je da to u polufinalu neće biti. Jer, hajmo na primjer iz ugla Juventusa – da li je u polufinalu bolje izvući Real ili Monako? Hm, dilema je, zar ne?

Jedno je jasno – ova djeca hoće “ušatog”. Gladni su, napaljeni kao niko i riješeni da idu do kraja.