EPL: Čelzi poražen, Totenhem se približio

484

Čelsi je pao u svojoj kući, hrabri Kristal Palas utišao je Stamford Bridž i sada bi ponovo mogli da imamo zanimljivu borbu za titulu prvaka Engleske. Orlovi su slavili sa 2:1 u meču 29. kola Premijer lige i nanijeli Plavcima prvi poraz na njihovom terenu od septembra prošle godine. I nakon pobjede Totenhema u ovom kolu, Čelsi sada ima sedam bodova više od prvog pratioca na tabeli.

Tandem Vilfrid Zaha – Kristijan Benteke uspio je da razori Čelsijevu moćnu odbranu, a Sem Olerdajs očitao je lekciju kolegi Antoniju Konteu i donio Palasu drugu uzastopnu pobjedu na Stamford Bridžu. Iako je početak utakmice ukazivao na još jedan rutinski posao Plavaca, ispostavilo da je to bio pogrešan utisak.

Sjajno prvo poluvrijeme viđeno je na Stamford Bridžu, mada se većina navijača Čelsija vjerovatno ne bi složila sa ovom konstatacijom. Sve je počelo kao u bajci za Plavce, jer je već u petom minutu Sesk Fabregas poslije ubacivanja iz drugog plana sa peterca matirao kasnije odličnog golmana Henesija.

A onda se nešto desilo, kao da se Palas naljutio. I za samo dva minuta sve se okrenulo na terenu. Najpre je Vilfred Zaha u devetom minutu pametnim udarcem sa 15-ak metara pokazao da nije zaboravio da igra fudbal u prethodnom periodu.

Kakav su tek šok doživjeli domaći navijači na Stamford Bridžu u 11. minutu, kada je Zaha povukao kontru a onda asistirao Kristijanu Bentekeu koji je „bocnuo“ loptu iza leđa Kurtoe i to za TV špice.

Pored strijelaca za Kristal Palas epitet igrača utakmice mogao je da ponese i čuvar mreže Henesi koji je više navrata spuštao roletnu i u izglednim šansama nervirao fudbalere Čelsija.

U samom finišu utakmice Čelsi je opasno pritisnuo gradskog rivala, igrači Palasa su se nagurali u kazneni prostor, ali su prilično hrabrom i pametnom igrom uspjeli da osujete sve pokušaje Čelsija.

Lester preporođen

Ekipa Lestera definitivno je uhvatila ritam koji podsjeća na prošlu, šampionsku sezonu. Danas je ceh na King Pauer stadionu platio Stouk koji je izgubio sa 2:0. Ovo je Lisicama bila peta uzastopna pobjeda, ako se računa i Liga šampiona. A iako se nije upisao u strijelce, Deni Simpson je obilježio ovu utakmicu. Razlog? Pa, bio je asistent kod oba pogotka Lestera. Kod prvog je proigrao Vilfreda Ndidija u 25. minutu, a onda je u 47. minutu pronašao i najboljeg strijelca Lisica Džejmija Vardija.

Votford bolji od Sanderlenda

Fudbaleri Votforda prekinuli su crnu seriju i upisali prvu pobjedu poslije četiri utakmice, a danas su na svom terenu slavili protiv Sanderlenda koji je ostao zakucan za dno tabele. Jedini pogodak na utakmici postigao je Migel Britos u 59. minutu.

Hal blizu opstanka

A navijači Hala slave nekadašnjeg kapitena Intera, Andreu Ranokiju koji je postigao pobjedonosni gol u pobjedi nad gostujućim Vest Hemom od 2:1. Time je Italijan, u 85. minutu, zaokružio potpuni preokret domaće ekipe koja se sada izjednačila na tabeli sa Svonsijem, prvim timom izvan zone ispadanja. Vest Hem je poveo u 18. minutu preko Endija Kerola, ali je izjednačio Endru Robinson i tako najavio veliki preokret. Kod oba gola Hala asistirao je Kamil Grosicki. Srpski internacionalac Lazar Marković odigrao je celu utakmicu za Hal.

Junajted se ispromašivao

Liga šampiona na Old Trafordu sljedeće sezone? Teško kroz Premijer ligu… Mančester junajted se žestoko ispromašivao protiv Vest Bromvič Albiona, pa je na svom terenu došao do samo jednog boda i tako ostao na četiri velika boda udaljenosti od četvrtoplasiranog gradskog rivala Mančester Sitija – 0:0.

Na Teatru snova su viđene prave viktorije, ali to je bila situacija u kojoj se ekipa Tonija Pjulisa odlično snalazila ove sezone.Murinjov tim je tokom čitave utakmice bespomoćno kružio oko šesnaesterca gostiju, imao i nekoliko vrlo izglednih prilika, ali je sve one udarce koji su išli u okvir gola, sjajnim intervencijama je zaustavljao Ben Foster.

Tako je bilo i nekoliko minuta prije kraja, kada je iskusni čuver mreže na fantastičan način zaustavio udarac Markusa Rašforda iz slobodnog udarca i tako poveo svoj tim ka konačnom cilju. Portugalski trener je u finišu utakmice gurnuo sve karte u napad, na terenu se našao i Vejn Runi, ali ni to nije bilo dovoljno da bi došlo do promjene rezultata.

Totenhem rutinski

Totenhem se vratio u igru za šampionsku titulu, pošto je uspio da iskoristi današnji poklon Čelsija. Sastav Maurisija Poketina je savladao Barnli u gostima i prišao lideru na sedam bodova zaostatka (0:2).

Pjevcima je trebalo dosta vremena da probiju bedem ispred gola Toma Hitona, ali je to konačno u 66. minutu uspjelo snalažljivom Eriku Dajeru, koji je odbijenu loptu poslije kornera vrlo preciznim udarcem poslao u nebranjeni dio mreže. Sve je to olakšalo posao sastavu Maurisija Poketina, koji je ubrzo poslije sjajnog kontranapada riješio pitanje pobjednika, a u ulozi egzekutora se našao Son.

Na Sent Merisu bez golova

Nikako da krene Sautemptonu na njegovom stadionu. Ekipa Kloda Puela ponovo nije uspjela da slavi na svom terenu, iako se od nje to večeras očekivalo. Ali, kada se sve sagleda, domaćin može da bude zadovoljan konačnim ishodom, s obzirom da Bornmut u 79. minutu nije uspio da iskoristi udarac iz najstrože kazne – 0:0.

Ulogu tragičara utakmice tada je ponio Hari Arter, koji je loše zahvatio loptu, prethodno dobro pokupio i busjen trave, pa je ona otišla nebu pod oblake. Ipak, slavlje Bornmuta možda i ne bi bilo zasluženo, s obzirom da je domaćin stvorio veći broj izrazitih prilika na ovoj utakmici.

Jednu od najboljih nije uspio da iskoristi srpski reprezentativac Dušan Tadić, čiji je udarac u 38. minutu umjesto u golu završio na stativi gola Artura Boruca. Drugu najbolju šansu na utakmici imao je Džej Rodrigez u posljednjim trenucima prvog poluvremena, izašao sam prije poljskog čuvara mreže, ali je uslijedila blistava odbrana.