Drama na vrhuncu: Zvezda i Partizan izjednačeni! (VIDEO)

496
"Crno-bijeli" fudbaleri su se zasluženo radovali u 154. bici sa vječitim rivalom

Fudbaleri Crvene zvezde i Partizana u odlučujućih šest kola Superlige ulaze izjednačeni! Ovo je epilog 154. vječitog derbija u kojem su “crno-bijeli” kao gosti nadigrali “ljutog” rivala (3:1), najavivši dramu u završnih 540 minuta sezone.

“Parni valjak” u meč je ušao sa tri boda zaostatka u odnosu na prvaka i imperativom pobjede. No, to se nije vidjelo na terenu. Pritisak nije sputao Partizan, koji je u prvom poluvremenu bio bolji i relativno rano došao do vođstva. “Crveno-bijeli” su odgovorili, početkom drugog dijela i izjednačili, a onda su sa terena “nestali”. Četa Marka Nikolića do kraja duela je “dodala gas” i na krilima sjajnog Leonarda stigla do zlata vrijednog trijumfa.

Majstorija Leonarda

Za razliku od prethodnog derbija, današnja bitka beogradskih rivala ponudila je kvalitetan i dopadljiv fudbal. Ređale su se prilike na obje strane. Prvo je zaprijetio adut domaćih Damjen le Talek. Na drugoj strani sjajnu šansu je propustio Uroš Đurđević.

A onda je Leonardo navijače Partizana bacio u delirijum. Brazilac je izveo sjajan “slobodnjak”, ciljao bliži ugao, te jakim i preciznim udarcem matirao Filipa Manojlovića.

Tek što je krenula sa centra, Crvena zvezda je imala izglednu priliku da stvari vrati na početak. Ričmond Boaći je dobio upotrebljivu loptu u kaznenom prostoru. Uspio je da ju zahvati, međutim, Filip Kljajić je odličnom paradom spasio mrežu “crno-bijelih”.

U tim trenucima se igralao u sjajnom tempu. Tako je samo dva minuta kasnije golman šampiona Manojlović po drugi put izašao kao pobjednik iz okršaja sa Đurđevićem. Nedugo zatim još jednom je zaprijetio Leonardo. No, bez rezultata.

U posljednjih petnaestak minuta prvog dijela Zvezda je zaigrala nešto bolje. Igrao se 34. minut kada je Mihailo Ristić imao odličan prodor u kazneni prostor, ali nije uputio upotrebljiv centaršut.

Boaći vratio stvari na početak

Ono što “crveno-bijeli” nisu uspjeli tada, jesu već u trećem minutu nastavka. Gelor Kanga je započeo akciju i proigrao Džona Ruiza na desnoj strani. Kostarikanac je uputio prizeman centaršut u šesnaesterac, gdje je Boaći bio neumoljiv.

U tom dijelu utakmice izabranici Miodraga Božovića došli su do daha. Uspostavili kontrolu na sredini terena i činilo se tada da bi mogli doći do potpunog preokreta. Pogotovo ako se zna da su fudbaleri Partizana u tim trenucima bili prenervozni. “Zaiskrilo” je na terenu, pa su žute kartone dobili Mičel Donald kod domačih, te Everton Luiz i Leonardo kod gostiju.

Pričaće se o golu Tavambe

“Crno-bijeli” su, ipak, pregrmili krizu i vrlo brzo ponovo došli do prednosti. U glavnoj ulozi je opet Leonardo, koji je u 68. minutu propustio još jednu odličnu priliku. Ponovo se iskazao golman Crvene zvezde Manojlović, koji je loptu nakon jakog šuta Brazilca izbio u korner. No, mladi čuvar mreže nakon udarca iz ugla nije bio na visini zadatka. Dozvolio je Tavambi da prvi dođe do lopte i zatrese njegovu mrežu za 1:2

Doduše, o drugom pogotku Partizana još dugo će se pričati, pošto su domaći “reklamirali” faul korpulentnog Kamerunca. Bilo kako bilo, glavni sudija Danilo Grujić je pokazao na centar.

Leonardo stavio tačku na i

To je, ispostaviće se, bio prelomni trenutak utakmice. Jer, srpski prvak više nije imao snage ni da ozbiljnije zaprijeti. S druge strane, Nikolićeva četa igrala je pametno, čekala šansu iz polukontre, a jedan takav napad Leonardo je novom majstorijom pretvorio u gol i pobjedu.

Trener poraženih Miodrag Božović ocijenio je da je utakmica bila dobra i otvorena, ustvrdivši da si njegov tim nije smio dozvoliti luksuz da dva pogotka primi iz prekida.

– Prvi put smo se vratili, ali drugi put nismo uspjeli. Bilo je teško nositi se sa visokim loptama na Tavambu, koji je bio izvanredan u skoku. Jednostavno, nismo mogli da mu pariramo. Razočaran sam. Izgubili smo najvažniju utakmicu za navijače i za klub. Idemo dalje, sve je još otvoreno. Nadam se da ćemo odbraniti titulu – poručio je Grof.

Njegov kolega Marko Nikolić sijao je od sreće. A kako i ne bi kad u vječitim derbijima ima skor 4-1-0.

– Ovo je velika pobjeda i jako sam radostan. Naporno smo radili u posljednjih devet mjeseci. Odigrali smo 28 utakmica, 25 smo dobili, tri remizirali. U tom nizu su bila i tri vječita derbija, od kojih dva na terenu rivala. Na vrh jezika mi je da kažem ko je nabolji tim u Srbiji. Međutim, ima još šest kola da se igra. Ništa mi danas nismo osvojili. Moramo da ostanemo fokusirani – zaključio je Nikolić, uz zahvalnicu navijačima na podršci, a domaćinu na fer igri.

Ukoliko Crvena zvezda i Partizan ostanu bodovno izjednačeni do kraja, titulu će osvojiti “crveno-bijeli”.