Uniks savladan, još Darušafaka

812

Crna serija je prekinuta u najboljem mogućem trenutku. Crvena zvezda je pred 10.000 najvjernijih navijača u Beogradskoj areni savladala Uniks, uhvatila željeni zalet i stekla prijeko potrebnu psihološku stabilnost pred dva najvažnija meča u dosadašnjem toku sezone protiv Budućnosti i Darušafake – 83:65

Što bi rekli u Nebeskoj Udici: -Znaš kako se postaje šampion! Izađeš na teren kad je najteže i pobijediš.- A neka Zvezda pobjedi u Istanbulu i kruniše sezonu u EvroligiZa sve što su uradili ove sezone u eminentnom takmičenju učenici Dejana Radonjića su nagrađeni aplauzima i povicima “Idemo dalje”. Bez obzira na ishod meča sa Darušafakom srpski i regionalni šampion je ostavio sjajan utisak u regularnom dijelu. A o tome svjedoči i razbijanje Rusa i naposljetku velikih 16 pobjeda.

Srpski šampion je stigao do 16. pobjede u ovoj sezoni, ali mu čak ni ona neće biti dovoljna za plasman u četvrtfinale, ukoliko za sedam dana u Istanbulu ne savlada zahuktalu ekipu Dejvida Blata. Sa druge strane, ekipa Evgenija Pašutina je zabilježila i 12. uzastopni poraz u Evroligi, ukupno 22, i donekle stavila tačku na užasnu sezonu u elitnom takmičenju.

Obje ekipe su dugo tražile sebe pod košem. Zvezdinim visokim igračima, izuzev Milku Bjelici, a nešto kasnije i Ognjenu Kuzmiću, dugo gotovo ništa nije polazilo za rukom, dok je spoljna linija uglavnom djelovala prilično sigurno. Za to je od najveće zasluge idu sigurnom Marku Guduriću, Nejtu Voltersu i ponovo raspucanom Marku Simonovuću.

Gudurić je prvo poluvrijeme okončao bez promašaja iz igre (3/3) i 10 postignutih poena, dok je napadačku palicu u finišu prvog poluvremena preuzeo je Marko Simonović sa dva vezana pogotka van linije 6,75, a na početku trećeg kvartala i još još jednim, uz pogodak sa linije penala. To je dodatno ulilo sigurnost u igru ostatka ekipe i povuklo Beograđane ka konačnom cilju, a to je pobjeda.

Crveno-bijeli su uspjeli da se raspucaju u drugom kvartalu, kada su uspjeli da ubace 30 poena i izbjegnu još jedno očajno šutersko poluvrijeme. Ipak, Zvezdini ključni igrači u dosadašnjem toku sezone Branko Lazić i Čarls Dženkins nisu uspjevali da pronađu sebe u napadu. Led je donekle u nastavku meča uspio da probije Dženkins, ali zahvaljujući dodatnim angažovanjem i skokovima u napadu. Lazića su u najvećoj mjeri sputali brzi faulovi na početku utakmici, pa je najveći dio utakmice presjedio na klupi.

Kod gostiju je, kao po navici, i ovoga puta pogađao samo Kit Lengford, dok su ostali, poput Koloma, Ponkrašova, Parahuskog, tek na moment uspjevali da mu se pridruže. Za to je bila najviše odgovorna Zvezdina odgovorna igra u odbrani, ali i već hronična nesigurnost koja se uvukla u redove sastava Evgenija Pašutina.