Liga Evrope: Poznati svi učesnici osmine finala

1022

Konačno su završene i sve utakmice šesnaestine finala Lige Evrope, a poznati su i svi učesnici naredne faze. Bilo je mnogo očekivanih rezultata, mnogo preokreta, ali i mnogo iznenađenja. Idemo redom…

Nakon što su sinoć svoje mjesto pod suncem osmine finala našli Mančester Junajted, Šalke i Krasnodar, te danas nešto ranije Olimpijakos, zvanično smo dobili i ostale učesnike koji su obezbjedili prolaz dalje.

Rovovska bitka viđena je u Amsterdamu na meču Ajaksa i Legije. Poslije “nule” u Poljskoj činilo se da ćemo gledati još jedan okršaj bez golova. Međutim, Kopljanici su odlučnije počeli u drugom poluvremenu, a Fergever je materijalizovao praktično prvu ozbiljniju akciju u tom dijelu igre i u 49. minutu postavio, ispostavilo se, konačan rezultat, i obezbjedio Ajaksu prolaz dalje.

Na oko rutinska jedinica mogla je da bude precrtana u Turskoj izmešu Bešiktaša i Hapoel Ber Ševe, jer je pogodak Nvakaemea u 64. minutu za 1:1 predstavljao pravu opasnost za siguran prolaz turaka. Ipak, Orlovi se nisu zadovoljavali trenutnim ishodom, željeli su uz prolaz da časte navijače i pobjedom, što se i dogodilo. Čovjek odluke bio je Tosun pogotkom sa 20 i kusur metara.

Rafalnom paljbom pucao je Zenit u Anderlehtove grudi, tri gola spakovao prilično jednostavno i kada se činilo da klub iz Sankt Peterburga ide u osminu finala dogodio se – šok! Telin je uhvatio Lodigina na pogrešnoj nozi i glavom poslao loptu za prolaz Belgijanaca.

Klasična igra mačke i miša na meču Lion – Alkmar. Mogli ste da se zavalite i uživate. Francuski tim se poigravao sa nedoraslim AZ Alkmarom. Već na poluvremenu Lion je imao ubjedljivih 4:1. Iako su već u prvom meču obezbjedili prolaz dalje, Francuzi nisu imali milosti prema Holanđanima.

Bili su Rumuni tvrd orah u Belgiji. Bili su, ali su na kraju položili oružje. Astra je dugo bila u igri, međutim Genk je ulogu favorita opravdao pogotkom u 67.minutu. Strijelac je bio Pozulelo, te tako lansirao svoj tim u narednu fazu.

Spaletijev tim nije ozbiljno shvatio revanš sa Žutom podmornicom koja je vrlo rano stigla do prednosti preko Kolumbijca Borea u 15. minutu. Kombinovani tim Rome rijetko je dolazio do šanse na ovom meču protiv Viljareala, dva puta je samo Peroti u drugom poluvremenu zaprijetio, pa je poraz sasvim zaslužen. Ipak, Roma je već od prvog meča u narednoj fazi.

A na meču Apoela i Atletik Bilbaa, iznenađenje. Stigao je Bilbao na Kipar sa prednošću od jednog gola iz prvog meča (3:2), očekivala se goleada u Nikoziji, ali od toga nije bilo ništa. Domaćin je slavio sa 1:0. Pucali su Valverdeovi puleni u prazno i  bez gola u revanšu se oprostili od Lige Evrope.

A Totenhem zaustavljen. Mnogo toga se urotilo protiv Poketinovog tima ove večeri. Gent je to iskoristio i dva puta stizao prednost rivala. Kada je Eriksen pogodio mrežu Belgijanaca činilo se da će Totenhem rutinski odraditi posao. Ipak, na kraju 2:2, a zahvaljujući domaćoj pobjedi u prvom meču, belgijski tim ide dalje.

Zahvaljujući prvom meču dalje je prošao i danski Kopenhagen. Večeras su na svom terenu odigrali bez golova sa Ludogorecom, ali zbog (2:1) u prvom meču ipak idu dalje.

Dalje je prošao i ruski Rostov. U dvomeču sa Spartom iz Praga su ostali neporaženi. Prvo su kući slavili sa (4:1), da bi večeras remizirali (1:1), te tako obezbjedili prolaz dalje.

Dva najzanimljivija meča večeri odigrana su u Firenci, odnosno Donjecku. Nevjerovatna Borusija iz Menhengladbaha napravila je večeras jedan od najspektakularinijih preokreta u novijoj istoriji i pobjedom od 4:2 (2:1) izbacila Fiorentinu iz Lige Evrope.

Do 44. minuta prvog poluvremena izgledalo je da su sve lađe njemačkog tima potonule. Nikola Kalinić i Borha Valero matirali su Jana Zomera u uvodnih pola sata, a u ukupnom skoru bilo je to velikih 3:0 za Ljubičaste. Svi su tada na “Artemio Frankiju” pomislili da je kraj, ali ne i kapiten Koltova Lars Štindl. Poslije prekršaja u šesnaestercu Fiorentine, ofanzivac Borusije rutinski je smanjio na 1:2 i najavio buru poslije pauze.

Gdje je stao u prvom, nastavio je u drugom dijelu, a poslije odlične akcije u 47. minutu poravnao je na 2:2. Kao razbijena vojska djelovala je ekipa Fiorentine u tim trenucima, a ono što joj se potom desilo zapamtiće dugo njen golman Tatarušanu. Na pravoj je vjetrometini bio rumunski golman, a u 55. minutu poslije slobodnog udarca i kombinacije sa Hermanom maestralni Štindl je lukavim šutem sa 16 metara pogodio je za 3:2. Ali, ni tu se Menhengladbah nije zaustavio pa je štoper Kristijansen poslije prekida u 60. minutu povisio na ogromnih 4:2.

Bio je to kolac u sanduk domaćina, koji se nije oporavio od šokantnog povratka Njemaca. Mogli su igrači iz Firence da smanje zaostatak dvadesetak minuta prije kraja, ali je prečka zaustavila sjajan šut Josipa Iličića i povratak Fiorentine u meč. Borusija je izdržala nasrtaje domaćina i na kraju proslavila veliki uspjeh i plasman u osminu finala.

Još jedan fudbalski triler odigrao se u Donjecku. Iako je Šahtjor iz Viga donio prednost od (1:0), činilo se da će rutinski odraditi posao na svom terenu, ali tako nije mislila Selta. U finišu meča Jago Aspas je nadoknadio prednost, a nakon produžetaka Kabral je u 108.minutu pogodio za veliko slavlje i prolaz dalje španskog tima.