Nojer i Hektor odveli Njemačku u polufinale!

567

Fudbaleri Njemačke plasirali su se u polufinale Evropskog prvenstva u Francuskoj!

Aktuelni prvak svijeta je skinuo kletvu i prvi put u istoriji eliminisao Italiju pobijedivši “Azure ” poslije dramatične penal serije sa 6:5.

U regularnih 90 minuta bilo je 1:1, a Njemačka će borbi za polufinale čekati boljeg iz duela u kojem se u nedjelju sastaju domaćin Francuska i Island.

Prvih 45 minuta nije opravdalo status “derbija” runde. Obe ekipe su bile izuzetno oprezne, Nijemci su kontrolisali ritam većim posjedom loptom ali osim jednog mlakog šuta Milera sa oko 11 metara poslije odbitka nisu konkretno ugrozili Bufona. S druge strane, Italijani su bili potpuno podređeni, trudili su se prije svega da zatvore prilaze svom golu, te prijetili iz kontranapada, ali su to dobro radili.

Imali su dvije solidne akcije, obe po lijevoj strani, prvo je probio De Šiljo, čije dodavanje na peterac za Đakerinija u poslednjem trenutku sjajno izbacuje Boateng. U samoj završnici poluvremena prošao je i Đakerini i odigrao povratnu loptu po zemlji u kazneni, ona je prošla dijagonalno pored svih igrača, natrčao je Sturaro, ali je i njega izblokirao Boateng.

U sličnom ritmu nastavljeno je drugo poluvrijeme, ali su Nijemci djelovali za nijansu konkretnije u napadu, pa su konačno i zaprijetili, ali je Florenci skoro na gol liniji izblokirao šut Milera u 53. minutu. Nastavio je Levov tim da kontroliše ritam meča, te kada se najmanje očekivao gol stižu do vođstva u 65. minutu. Miler i Hektor su kombinovali po lijevoj strani, bek je gurnuo loptu na peterac gde je Ezil bio brži od De Šilja i savladao Nojera.

Samo nekoliko minuta kasnije Bufon je spriječio drugi gol Nijemaca, poslije pokušaja Gomesa petom (ili je možda Kjelini zahvatio loptu) sa pet metara. Činilo se da bi Nijemci mogli da privedu meč kraju, ali u 77. minutu lopta pogađa Boatenga u visoko podignutu ruku u kaznenom prostoru, pa Italija dobija penal. Štoper Leonardo Bonuči je prvi na EP uspeo da savlada Nojera za 1:1.

U samoj završnici Italija je zaprijetila dva puta sa distance, ali Pele i De Šiljo nisu uspeli da donesu preokret, pa su uslijedili produžeci. U dodatnih 30 minuta ekipe su bile veoma obazrive, Nijemci su bili i ovde za nijansu konkretniji i zaprijetili su nekoliko puta, uglavnom poslije centaršuteva, ali je i Italija prijetila povremeno, udarcima sa distance. Na kraju, nije bilo golova, pa je meč riješen na penale.