Francuska – Rumunija 2:1

655

Dvoboj Francuske i Rumunije otvorio je Evropsko prvenstvo u fudbalu. Duel se dešavao u okviru grupe A.

‘Trikolori’ važe za jedne od prvih favorita za titulu, što zbog domaćeg terena tako i zbog izuzetno kvalitetnog sastava kojim raspolaže selektor Didije Dešan.

‘Galski pijetlovi’ žele po treći put da se popnu na krov Starog kontinenta, poslije 1984. i 2000. godine, a zanimljivo je da su dva od svoja tri velika trofeja osvojili upravo u Parizu.

S druge strane, Rumuni su predvođeni legendarnim selektorom Angelom Jordaneskuom, koji je prekinuo penziju da bi po treći put se na klupu državnog tima, povratili prepoznatljiv stil igre sa kraja prošlog milenijuma i spremno će čekati priliku za izjednačenje.

‘Galski pijetlovi’ nisu blisali na stadionu u prestonici, Rumuni su sve do 89. minuta čuvali 1:1, ali je onda Dimitri Paje spektakularnim udarcem sa dvadesetak minuta donio veliko slavlje domaćinima.

Bio je ovo treći međusobni duel Francuza i Rumuna na Evropskim prvenstvima – 1996. u Engleskoj slavili su Francuzi golom Kristofa Dugarija, dok je 12 godina kasnije bilo 0:0 u Cirihu.

Glavni arbitar – Viktor Kašai (Mađarska)

Sastavi:

Francuska: Loris – Evra, Rami, Koščelni, Sanja – Kante, Matuidi, Pogba – Paje, Grizman, Žiru

Rumunija: Tatarušanu – Rac, Grigore, Kirikeš, Sapunaru – Hoban, Stanću, Pintili – Popa, Andone, Stanku

Tok utakmice:

90. min – Sisoko je pokušao da iz kontre zatrese mrežu rumuna ali bez uspjeha

88. min – Dimitri Paje fantastičnim golom dovodi Francusku u vodstvo 2-1 potvrdivši da je definitivno i igrač utakmice

81. min – šut Marsijala sa 20-ak metara. Bez opasnosti po rumunski gol

77. min – Popa je ‘nagrađen’ žutim kartonom zbog povlačenja Pajea

68. min – Žiru je zasluženo ‘požutio’ zbog starta nad Pintilijem

65. min – Evra je skrivio penal nad Stančijuom.  Bogdan Stančiju ovakvu grešku kažnjava sa bijele tačke i postiže izjednačenje

4574

59. min – stadion u Sen Deniju se konačno probudio

57. min – nakon neuspješne akcije ‘Galski pijetlovi’ su se iz drugog pokušaja uspjeli dočepati prvog gola. Autor je bio Paje, a realizator Žiru

ziru

52. min – nakon dodavanja Pajea lijepa šansa za Žirua pred rumunskim golom ali samo do golmana Tatarušanua

49. min – ponovo presing rumunske reprezentacije, Francuzi opet zbunjeni

47. min – Stanču propušta fantastičnu priliku pred golom Lorisa ali je to ostala samo prilika

45. min – pokušaj Pajea na prvu stativu rezultirao je kornerom koji Žiru nije mogao da realizuje uz svesrdnu ‘pomoć’ Kirikeša

2913
Olivije Žiru

44. min – slobodan udarac u opasnoj zoni za Francuze. Tatarušanu bezbrižan.

40. min – Rumuni sve teže zadržavaju loptu u svom posjedu. Francuski tempo igre se polako ali sigurno pojačava

36. min – nova prijetnja Grizmana. Njegov šut završio pored lijeve stative rumunskog gola.

32. min – prvi žuti karton na utakmici zaradio je Kirikeš zbog starta s leđa nad Žiruom

25. min – lake i uspješne intervencije rumunskog golmana nakon dva kornera ‘trikolora’

17. min – Kante pokazuje veliku srčanost. Kad god se lopta nađe u posjedu Rumuna, Kante se nađe u blizini

14. min – Grizman udarcem glavom pogodio stativu

11. min – pokušaj Žirua da glavom postigne pogodak ostao je bez rezultata

4. min – u dva opasna kornera na mukama je bio Loris. Pri prvom naročito, odbranio je udarac na gol liniji, a jedva je opasnost otklonjena u posljednjem trenutku.

3. min – prvi šut na meču. Pintili sa 30 metara daleko od gola.