Kraj: Poljska – Sjeverna Irska 1:0 (VIDEO)

584

Reprezentacije Poljske savladala je Sjevernu Irsku 1:0 (0:0), u prvom meču Grupe C na Evropskom prvenstvu u Francuskoj.

Poljaci su dominirali protiv debitanta na takmičenju, ali su uspjeli da postignu samo jedan gol preko Arkadijuša Milika, početkom drugog poluvremena.

Ipak, to im je bilo dovoljno da uđu u istoriju jer im je ovo bila prva pobjeda u sedmom nastupu na nekom EP.

S druge strane, Irci su se na debiju zamalo obrukali jer su tek u završnici meča prvi put šutirali ka golu rivala.

U drugom meču grupe od 21 čas se u Lilu na stadionu Pjer Moroa sastaju NJemačka i Ukrajina.

Poljaci su u potpunosti kontrolisali ritam meča od prvog napada. Konstantno su napadali i tražili prolaz ka golu, ali su tek dva puta uspjeli da zaprijete rivalu u prvih 45 minuta.

Oba puta su po desnoj strani probili Pišček i Blaščikovski, prvi napad je upropastio Milik šutiravši preko gola sa nekoliko metara, da bi potom snažan udarac mladog Kaputske sa ivice kaznenog sjajno odbranio Mekgovern.

U međuvremenu, Sjeverni Irci se nisu proslavili na svom debiju, u prvom poluvremenu ne samo da nisu nijednom šutirali ka golu rivala, već nisu uspjeli nijednom da uđu u kazneni prostor.

U istom ritmu je nastavljeno i u drugom poluvremenu, ali ovaj put Poljaci uspijevaju da probiju “bunker”. U šestom minutu nastavka opet je bila ključna kombinacije Piščeka i Blaščikovskog po desnoj strani, koju je udarcem po zemlji sa oko 12 metara u vođstvo pretvorio Arkadijuš Milik.

Ovaj gol je koliko-toliko naterao Irce da izađu iz svog kaznenog prostora, to im je donijelo i prvi šut na meču, iznenada je šansu imao i rezervista Vašington, ali je obe situacije bez problema riješio Vojček Sčesni.

S druge strane, Poljaci su dobili više prostora u napadu, ali je Levandovski i dalje bio nedostupan. Milik i Blaščikovski su to koristi i bili zaduženi za kreiranje akcija, ali nisu uspjeli konkretno da ugroze Mekgoverna.

Na kraju, Poljaci su ostvarili istorijski trijumf, dok će Sjeverni Irci morati da pokažu znatno više u narednim mečevima ukoliko da budu više od učesnika.

Tok meča:

90+ minut – Pred sam kraj nadoknade od 3 minute, Poljaci su imali odličnu kontru ali je nisu realizovali rezultat ostaje 1-0 za Poljsku

88. minut – Kričovjak silovito sa desne strane trči prema golu S. Irske i šutira sa nekih 30-ak metara ali na žalost preko gola

82. minut – Novi pritisak Poljaka, Pišček i Grosicki snažno šutiraju, ali Mekgovern uspijeva da interveniše.

72. minut – Poljaci su se malo opustili, pa su dozvolili rivali da iznenada stigne do gol šanse. Konor Vašington, svega pet minuta po ulasku na teren, posle serije driblinga našao se sam ispred Ščesnog, koji na vrijeme istrčava i kupi loptu.

69. minut – Žuti karton za Ketkarta zbog starta nad Levandovskim

62. minut – Levandovski se dobro snalazi u šesnaestercu Iraca sa Kaputstkom ali Meklaflin uspješno klizeći izbacuje loptu u gol aut i rješava problem

61. minut – Do sada Poljaci ubjedljivo dominiraju i u broju odigranih paseva 290-95

51. minut – Poljska vodi 1-0! Nakon par kratkih dodavanja, Blaščikovski odlično upošljava Milika koji je konačno zatresao mrežu Mekgoverna

48. minut – Početak drugog poluvremena karakteriše isti šablon kao i početak meča. Poljaci grade igru i to preko Levandovskog, za sada bezuspješno

45. minut – Sjeverna Irska je imala jako malo napada ali je njihova odbrana bila duboka i brojna

44. minut – Prosječna pozicija Poljaka pokazuje koliko malo posla ima njihova odbrana

Ckw6-wrWgAA9QDQ

39. minut – Još jedna šansa za Poljake. Kaputska šutirao snažno sa 16 metara, ali Mekgovern uspijeva da odbrani

30. minut – Kaputstka  je lijepo uposlio Milika, ali je on sa 8 metara lijevom nogom poslao luptu preko gola Iraca

27. minut – Evans šalje luptu u kazneni prostor ali ju je Šćešnji spremno dočekao

25. minut – Posjed lopte Poljske do sada je 66%

23. minut – Šut Piščeka sa daljine poslije neuspješnog centaršuta, Mekoli stopalom uspijeva da izblokira opasnu loptu.

20. minut – Mreže i dalje miruju

17. minut – Napad S.Irske, ili bar neka vrsta napada. Pokušaj preko Fergusona na lijevoj strani, ali bez konkretne ideje

10. minut – Bez konkretnih šansi na početku utakmice. Irci se bore da dobiju posjed nad loptom sto je više moguće ali je pitanje mogu li to ostvariti protiv Levandovskog i kompanije?

2718

4. minut – Poljska je prva pripretila na utakmic preko Milika i Blaščikovskog