Island “prizemljio” Portugal, 1:1 (FOTO/VIDEO)

867

Fudbaleri Portugala i Islanda odigrali su večeras neriješeno 1:1 u prvom kolu Grupe F Evropskog prvenstva u Francuskoj.

Portugal je poveo golom Nanija u 31. minutu, a izjednačenje Islandu donio je Birkir Bjarnason u 50. minutu.

U drugom kolu Grupe F Portugal igra protiv Austrije, a Island protiv Mađarske.

Prvu priliku na utakmici stvorio je Island, već u trećem minutu, ali Gilfi Sigurdson iz dva pokušaja nije uspio da savlada golmana Portugala.

Poslije uvodnih desetak minuta meča Portugal je preuzeo inicijativu, pokušao je prvo Vijerinja, a potom je veliku šansu u 21. minutu propustio Nani. Kristijano Ronaldo je odlično centrirao s lijeve strane, Nani je šutirao glavom, ali je čuvar mreže Islanda uspio da spasi svoju mrežu.

Portugal je do prednosti stigao deset minuta kasnije, a Nani je ovog puta bio precizan. Poslije akcije po desnoj strani, Andre Gomeš je po zemlji ubacio loptu u kazneni prostor, a Nani je sa pet metara sproveo u mrežu.

Ovaj pogodak Nanija bio je 600. gol na evropskim prvenstvima.

Činilo se tada da će Ronaldo i drugovi lako do bodova, ali na startu nastavka susreta, napadač Islanđana Bjarnarson je iskoristio kiks odbrane Portugala i donio svom timu prvi bod u istoriji EP.

Johan Gudmundson je centrirao sa desne strane, a Bjarnason je ostao potpuno sam na drugoj stativi i nije mu bilo teško da savalada Rui Patrisija za 1:1.

Nani, Rikardo Kvarezma i Ronaldo su do kraja meča pokušavali da donesu pobjedu Portugalcima, ali bez uspjeha.

Jalovo su Portugalci pokušavali da opet dođu do gola. Odlični golman Haldarson osujetio je sve namjere Ronalda i Nanija da ipak postignu drugi gol i izbjegnu iznenađenje na startu EP.

Tok meča:

90.+ minut – Zbog igranja rukom, žuti karton je dobio Finbogason, uslijedio je slobodan udarac Ronalda ali rezultat ostaje ne promijenjen

86. minut – “Ribari” ne odustaju. Sigurdsonu je malo nedostajalo da naplati greške Portugalaca ali nije uspio.

81. minut – Rezervista Kvarežma dobro je centrirao iskosa sa desne strane, ali je Haldorson odbranio, da vi poslije kornera Pepe poslao loptu preko gola.

78. minut – Portugalci pritišću, može li Island da izdrži?

73. minut – Neprecizan šut Ronalda sa 20-ak metara

71. minut – Žestok šut Nanija poslao je loptu pored stative

63. minut – Nani se spetljao u petercu Islanda.

59. minut – Portugalci su se oporavili od šoka, napadaju, ali i dalje je 1:1.

50. minut – “Šamar” Portugalcima udario je Bjarnason! Island izjednačuje! Veliki kiks odbrane Portugalaca. Napadač “ribara” je bio sam ispred gola Patrisija i lako ga savladao

gol islanda

45+1. minut – Portugal vodi poslije prvih 45 minuta golom Nanija.

41. minut – Mutinjo je pokušao sa 25 metara, ali pravo u golmana Islanda.

31. minut – Zatresla se mreža Islanđana – Nani dovodi Portugal u vođstvo

ronaldo

25. minut – Opet Ronaldo u prilici, ali Haldarson branni njegov šut

24. minut – Prvi pokušaj Ronalda glavom, ali je šutirao iznad gola

21. minut – Nani je imao veliku priliku. Sa 6-7 metara je glavom pogodio golmana Haldarsona. Asistent je bio Ronaldo

18. minut – Dobar udarac Vijerinja, ali je golman Islanda odbranio šut Portugalca. Nema uzbuđenja u Sent Etjenu. Portugalci napadaju, “ribari” se dobro brane.

12. minut – Portugalci imaju više loptu u nogama, ali i dalje Ronaldo i drugovi nisu uputili šut ka golu Islanđana.

3. minut – Island opasno prijeti na početku. Sigurdson iz dva pokušaja nije uspio da savlada Patrisija.