Više od 8.500 mladih Jevreja i Poljaka odalo je danas poštu žrtvama hlokausta u tradicionalnom, 25. “Maršu živih”, nijemom pohodu stazom smrti od kapije njemačkog nacističkog loga Aušvic na jugu Poljske, do gasnih komora i Spomenika žrtvama holokausta.
Sa mladim Jevrejima iz 40 zemalja svijeta i Poljacima u nijemom pohodu pored Zida smrti gdje su nacisti strijeljali logoraše, pored baraka do gasnih komora, odjeveni u bijelo-plave jakne u bojama Izraela, sa zastavama svojih zemalja prošli su ove godine i neki od preživjelih logoraša, ministar pravde Izraela Ajlet Šaked i nekadašnji glavni rabin Izraela Meir Lau.
– Marš živih je simbol preporoda jevrejskog naroda, jevrejske države i obaveze da ga branimo od onih koji žele da ga unište – poručio je iz Tel Aviva učesnicima ovogodišnjeg Marša živih premijer Izraela Benjamin Netanjahu.

U ruševinama dvije najveće gasne komore u logoru Aušivc-Birkenau učesnici Marša živih zapalili su šest baklji da podsjete na šest miliona Jevreja koje su nacisti uspjeli da likvidiraju u svom monstruoznom “rješenju” jevrejskog pitanja u Evropi i kao baklje zahvalnosti za pravedne među narodnima svijeta, ljude koji su ignorišući rizik često i po vlastiti život Jevreje tokom Drugog svjetskog rata krili i spasavali od holokausta.
Ove godine Marš živih u znaku je 80. godišnjice tzv. Nirnberških zakona koji su položili temlje antisemitskoj politici Hitlerove NJemačke i 70. godišnjice kraja suđenja poglavarima Hitlerove NJemačke i nacistima za zločine protiv čovječanstva u Nirnbergu.
“Marš živih” kao projekt edukacije mladih Jevreja u želji da se holokaust nikad ne zaboravi kako se ne bi ponovio započet je 1988. godine i do sada je u Maršu živih nijemo tri kilometra staze smrti prevalilo preko 220.000 mahom mladih, a sa njima i predsjednici i premijeri Izraela i Poljske i duhovni velikodostojnici više religija.
Nacisti su u okupiranoj Poljskoj otvorili logor blizu mjesta Ošvjenćim, njemački Aušvic, 1940. godine prvobitno da u njemu drže Poljake ali ubrzo je postao centralno mjesto za likvidaciju Jevreja, najveće jevrejsko stratište sa monstruoznim industrijskim sistemom ubijanja u gasnim komorama.
U logoru Aušvic proširenom na susjedni Birkenau stradalo je prema podacima Državnog muzeja Aušvic-Birkenau najmanje 1,1 miliona ljudi, mahom poljskih i evropskih Jevreja, ali i Sinti i Roma, Poljaka, zarobljenih vojnika sovjetske Crvene armije i pripadnika drugih evropskih naroda.
Logor su 27. januara 1945. godine oslobodili vojnici Crvene armije i taj dan se u svijetu obilježava kao Dan sjećanja na žrtve holokausta, dok Marš živih prolazi u proljeće na Jom ha-šoa kada se žrtava holokausta sjećaju u Izraelu.
Besplatnu aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.